Poznańskie muzeum kupiło 477 prac Młodożeńca

Kultura
Poznańskie muzeum kupiło 477 prac Młodożeńca
PAP/Marek Zakrzewski
Poznańskie muzeum kupiło 477 plakatów Młodożeńca.

Prawie 500 prac, w tym plakatów, szkiców i ilustracji Jana Młodożeńca znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wartość kolekcji artysty wyceniana jest na 100 tys. zł. Zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji rodziny artysty, który był jednym z największych twórców Polskiej Szkoły Plakatu.

- Jest to bardzo duży zbiór, podzielony na różne cykle. Są to m.in. szkice do plakatów, do ilustracji i okładek książkowych, a także projekty plakatów - poinformowała Marzena Prusińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wartość całej kolekcji prac artysty, zakupionej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, wyceniana jest na 100 tys. zł.

 

Kolekcja rodzinna

 

- Zbiory te pochodzą z prywatnej kolekcji rodziny pana Jana Młodożeńca - jednego z największych i głównych twórców Polskiej Szkoły Plakatu, więc te prace, dokładnie 477, to bardzo znaczący zakup dla naszego muzeum” - podkreśliła Prusińska.

 

Dodała, że kolekcja jest również niezwykle cenna pod względem badawczym. - W dobie projektowania graficznego, które przecież wykorzystuje już zupełnie inną technikę, pozyskanie tych szkiców i projektów pozwala na zbadanie całego procesu artystycznego Młodożeńca. Wśród tych prac znajdują się właśnie przykłady jego ogromnej pracowitości i takiej prawdziwej twórczej pasji - zaznaczyła Prusińska.

 

Muzeum pochwaliło się nabytkiem

 

Zakupione prace zaprezentowała kustosz Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu Anna Grabowska-Konwent. Ze względu na to, że Galeria Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu nie posiada swojego stałego miejsca ekspozycji, cześć z nowo pozyskanych zbiorów zostanie pokazana w Muzeum dopiero jesienią.

 

Na zakup kolekcji Młodożeńca Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało dofinansowanie w wysokości 65 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Autor czterystu plakatów

 

Jan Młodożeniec - plastyk, jeden z największych twórców plakatu, projektant graficzny i malarz urodził się 8 listopada 1929 roku w Warszawie. Był absolwentem grafiki i plakatu na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Warszawie (późniejszej Akademii Sztuk Pięknych).

 

W trakcie swojej pracy artystycznej, Młodożeniec współpracował m.in. z warszawskimi teatrami, Polfilmem, Biurem Wydawniczym "Ruch", a także wydawnictwami "Czytelnik", "Iskry" i czasopismami, w tym "Nową Kulturą" i "Współczesnością".

 

Młodożeniec był autorem ponad 400 plakatów, ale także rysunków oraz ilustracji i okładek książkowych. Zmarł 12 grudnia 2000 roku. Obecnie jego prace znajdują się m.in. w muzeach w Amsterdamie, Berlinie, Paryżu i Nowym Jorku.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie