Litwa kupuje transportery opancerzone. Za 386 milionów euro

Świat
Litwa kupuje transportery opancerzone. Za 386 milionów euro
Wikimedia Commons/Heldt

Na mocy podpisanej w poniedziałek w Wilnie umowy niemieckie konsorcjum zbrojeniowe Artec wyprodukuje dla Litwy 88 kołowych transporterów opancerzonych Boxer za 386 mln euro - poinformowało litewskie ministerstwo ochrony kraju.

Jest to największy pod względem wartości kontrakt w historii sił zbrojnych Litwy.

 

"To długoterminowa inwestycja w obronę kraju oraz oznaka tego, że Litwa troszczy się o własne bezpieczeństwo i inwestuje w nie" - oświadczył dziennikarzom minister ochrony kraju Juozas Olekas. Jak zaznaczył, transportery "zostaną wyprodukowane z uwzględnieniem litewskich wymogów".

 

84 z zamówionych maszyn będzie pełnić funkcję bojowych wozów piechoty z uzbrojeniem pokładowym w postaci 30-milimetrowego automatycznego działka, karabinu maszynowego i przeciwpancernych pocisków kierowanych.

 

Pozostałe cztery pojazdy mają służyć jako wozy dowodzenia. Całość pozwoli na wyekwipowanie dwóch batalionów. Pierwsze transportery Boxer mają dotrzeć na Litwę pod koniec 2017 roku, a zakończenie realizacji kontraktu przewiduje się na rok 2021.

 

Artec to utworzone dla produkcji Boxerów joint-venture niemieckich firm zbrojeniowych Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann, przy czym udział tej pierwszej stanowi 64 proc.

 

Obecnie siły lądowe wojska litewskiego wyposażone są w gąsienicowe transportery opancerzone M113 produkcji amerykańskiej, których użytkownikiem była wcześniej niemiecka Bundeswehra.

 

Ze względu na działania Rosji na Ukrainie i aktywizację rosyjskich działań w regionie Morza Bałtyckiego Litwa od 2014 roku corocznie zwiększa swój budżet obronny średnio o jedną trzecią. W przyszłym roku na ochronę kraju zamierza przeznaczyć 725 mln euro czyli 1,8 proc. PKB.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie