Wizy dla Polaków zostaną zniesione? Od poniedziałku wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce

Polska
Wizy dla Polaków zostaną zniesione? Od poniedziałku wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce
Wikimedia Commons/Antilong/CC BY 3.0 Unported

Współpraca gospodarcza i polityka wschodnia będą tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, który w poniedziałek rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Ambasador Kazachstanu w Polsce zapowiedział, że od 2017 r. prawdopodobnie zniesione zostaną wizy dla Polaków, wyjeżdżających do Kazachstanu.

Prezydent Kazachstanu spotka się także z premier Beatą Szydło i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

 

Prezydencki minister podkreślił, że głównym celem wizyty Nazarbajewa będzie współpraca gospodarcza. - Prezydenci podpiszą i ogłoszą bardzo rozbudowaną deklarację o współpracy gospodarczej między Republiką Kazachstanu i Rzeczpospolitą Polską - zapowiedział. Deklaracja będzie dotyczyć współpracy w zakresie energetyki, transportu, badań kosmicznych, nauki, technologii, finansów, ochrony środowiska i rolnictwa - dodał.

 

Szczerski poinformował, że umowę dotyczącą eksportu produktów podpiszą Ministerstwa Rolnictwa. Podkreślił, że Polsce zależy na wspólnych z Kazachstanem inwestycjach w sektorze publicznym.

 

Polityka wschodnia

 

Kolejny temat wizyty to polityka wschodnia, budowanie stabilizacji i pokoju na Wschodzie. - Mieliśmy pauzę w kontaktach na najwyższym szczeblu, a Kazachstan odgrywa istotną rolę w systemie OBWE. Dla nas istotne jest dyskutować z Kazachstanem na temat bezpieczeństwa i współpracy pokojowej w polityce wschodniej - powiedział.

 

Podkreślił, że ostatnia wizyta prezydenta Nazarbajewa w Polsce odbyła się w 2002 r., a ostatnia wizyta polskiego prezydenta w Kazachstanie w 2007 r.

 

Prezydencki minister poinformował, że Polska będzie uczestnikiem Wystawy Światowej EXPO w 2017 r. w Astanie, a prezydent Duda rozważa w tym czasie rewizytę w Kazachstanie.

 

Wizy dla Polaków

 

Ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew odnosząc się do kwestii zniesienia wiz dla Polaków, powiedział, że prawdopodobnie zostaną one zniesione od 1 stycznia 2017 r., ale "ostateczna decyzja może zapaść podczas wizyty państwowej prezydenta Nursułtana Nazarbajewa w Polsce"

 

- To jest decyzja podjęta w ramach naszej wystawy Expo w Astanie w 2017 r. Odbędzie się ona między czerwcem a wrześniem 2017 r." - powiedział. Dodał, że władze Kazachstanu zapraszają Polaków do odwiedzenia tej wystawy.

 

Wizyta prezydenta Nazarbajewa rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Po spotkaniu prezydentów odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem szefów państw.

 

Prezydent Nazarbajew złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W Łazienkach Królewskich prezydent Kazachstanu spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem odbędzie się oficjalny obiad wydany przez prezydenta Dudę na cześć prezydenta Kazachstanu.

 

We wtorek rano Nazarbajew spotka się z premier Szydło.

 

Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze

 

Następnie prezydenci Duda i Nazarbajew wezmą udział w otwarciu Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego. Podczas forum, w obecności wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego i ministra inwestycji i rozwoju Kazachstanu Żenisa Kasymbeka ma zostać podpisanych 15 porozumień - informuje Ministerstwo Rozwoju.

 

Polska do Kazachstanu eksportuje głównie produkty przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego, w tym farmaceutyczne. Kolejne grupy to artykuły rolno-spożywcze i wyroby metalurgiczne. Polska importuje z Kazachstanu w znaczącej ilości produkty mineralne (np. ropopochodne).

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie