Pielgrzymi mogli za darmo oglądać Fabrykę Schindlera w Krakowie. 3,5 tys. w trzy dni

Kultura
Pielgrzymi mogli za darmo oglądać Fabrykę Schindlera w Krakowie. 3,5 tys. w trzy dni
commons.wikimedia.org/Self-made by Noa
Pielgrzymi mogli za darmo oglądać Fabrykę Schindlera w Krakowie. 3,5 tys. w trzy dni.

3,5 tys. pielgrzymów z całego świata w ciągu trzech dni bezpłatnie zwiedziło muzeum, znajdujące się na terenie dawnej fabryki Oskara Schindlera w Krakowie. Frekwencja młodzieży w tym czasie przerosła oczekiwania muzealników. Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), za darmo udostępniła wnętrza w dniach 24-26 lipca.

- Byliśmy bardzo miło zaskoczeni taką frekwencją młodzieży. 3,5 tys. to liczba tylko osób uprawnionych do bezpłatnego zwiedzenia wystaw. Podkreślę, że chętnych było dużo więcej i z uwagi na bezpieczeństwo zmuszeni byliśmy ograniczyć ilość osób jednorazowo przebywających w budynku - powiedział przedstawiciel Muzeum Robert Kotniewicz.

 

Także po 26 lipca do muzeum przychodziło wielu zwiedzających.

 

Dwie wystawy za darmo

 

Goście krakowskiej Fabryki Schindlera oglądali dwie wystawy. Stała ekspozycja "Kraków - czas okupacji 1939-1945" opowiada o losach mieszkańców Krakowa i niemieckiej okupacji miasta w czasie II wojny światowej. Postać Oskara Schindlera i historie ponad tysiąca uratowanych przez niego osób są przedstawione jako część wojennej historii miasta.

 

Druga wystawa dała pielgrzymom możliwość poznania mało znanego okresu w życiu polskiego rzeźbiarza Xaverego Dunikowskiego. Ekspozycja zatytułowana "Więzień 774. Xawery Dunikowski w KL Auschwitz" jest związana z ponad czteroletnim pobytem artysty w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Pielgrzymi z zainteresowaniem i wzruszeniem oglądali muzealne zbiory.

 

Wiarygodne odzwierciedlenie

 

- Fabryka Schindlera zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie, jest dobrze zorganizowana. Niezwykle wiarygodnie odzwierciedla tamte czasy - powiedział pielgrzym z Włoch, Giovanni. - Kiedy zwiedzałem muzeum, czułem się jakbym przeniósł się do czasów II wojny światowej. Liczba osób uratowanych przez Oskara Schindlera jest niewiarygodna - dodał turysta.

 

Marilyn z amerykańskiej grupy zaznaczyła, że obejrzenie eksponatów w muzeum Fabryka Schindlera było dla niej ważnym przeżyciem. - Zwiedzanie Fabryki Schindlera było dla mnie niezwykle emocjonalne. Oglądałam film »Lista Schindlera«, ale odwiedzenie muzeum jest bardziej osobistym doświadczeniem - wyznała.

 

Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

 

Historyczny budynek dawnej fabryki naczyń emaliowanych znajduje się na krakowskim Zabłociu. Podczas wojny w fabryce niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP Oskar Schindler (1908-1974) zatrudniał ratowanych przez siebie Żydów. Dzięki niemu ocalało ponad 1 tys. osób. Wojenna historia fabryki i jej ówczesnego właściciela jest znana za sprawą filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera". W 1963 r. niemiecki przedsiębiorca został wyróżniony tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

 

Od czasu otwarcia wystawy stałej, tj. od 2010 r., do chwili obecnej Muzeum odwiedziło ok. 1,5 mln turystów, co daje ok. 250 tys. zwiedzających rocznie.

W poszczególnych dniach ŚDM młodzi, oficjalnie zarejestrowani w biurze organizacyjnym ŚDM, mogli za darmo zwiedzać też inne oddziały MHK: Barbakan, mury obronne Krakowa, Dom Zwierzyniecki, Pałac Krzysztofory, Starą Synagogę i muzeum Dzieje Nowej Huty.

 

PAP

commons.wikimedia.org/Self-made by Noa

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze