Arcybiskup chwali "500+": wiele dzieci przeżyło swoje pierwsze wakacje nad polskim morzem

Polska
Arcybiskup chwali "500+": wiele dzieci przeżyło swoje pierwsze wakacje nad polskim morzem
PAP/Andrzej Grygiel

Rządowy program "Rodzina 500+" jest przełomowy, bo niweluje rażące różnice społeczne - powiedział w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas dorocznej pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich, z udziałem dziesiątek tysięcy pątniczek.

Abp Skworc wyraził wdzięczność rządowi za wprowadzenie programów, których celem jest poprawa jakości życia rodzin i osób starszych. Szczególne podziękowania metropolita złożył uczestniczącej w mszy premier Beacie Szydło, a jego słowa zostały przyjęte oklaskami.

 

Jak co roku, w powitaniu skierowanym do zgromadzonych na piekarskim wzgórzu kalwaryjskim, abp Skworc poruszył wiele kwestii społecznych, ważnych dla regionu i kraju.

 

Z miejsca, gdzie - jak wskazał - od wieków ukazuje się rodzinę i "uprawia" politykę prorodzinną, pochwalił program "Rodzina 500 plus". Uznał go za "przełomowy", ponieważ "w jakiejś mierze niweluje istniejące, często rażące dystanse społeczne".

 

"Odrzucamy krytyczne opinie o tym programie, skądkolwiek by płynęły, ponieważ często obrażają rodziny, zwłaszcza wielodzietne" - powiedział. Dodał, że dzięki Rodzina 500+, "możemy się domyślać, wiele dzieci przeżyło z rodzicami swoje pierwsze wakacje nad polskim morzem".

 

Wsparcie dla seniorów równie ważne

 

Abp Skworc z uznaniem mówił też o programach na rzecz poprawy sytuacji mieszkaniowej i osób starszych. Dzięki temu drugiemu każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, niebawem zyska prawo do bezpłatnych leków znajdujących się w wykazie ministra zdrowia.

 

"To również program ważny, ze względu na to, że według badań 30 proc. pacjentów nie wykupuje recept, bo ich na to nie stać, a to dlatego, że najniższe renty i emerytury w naszym kraju sprawiają, że jak mówi GUS, blisko 3 mln osób żyje poniżej minimum egzystencji, a na granicy ubóstwa relatywnego funkcjonuje aż 6 mln osób. To jest obraz biedy, niedostatku w naszym kraju" - mówił abp Skworc.

 

"Łazienka dla każdej rodziny"

 

"Odwiedziny rodzin w mieszkaniach, w zdegradowanych osiedlach naszych górnośląskich miast, nakazują mi postulowanie jeszcze jednego programu, muszę to powiedzieć: łazienka dla każdej rodziny. Moi drodzy, nie może tak być, że w XXI w. ludzie żyją w takich bardzo skromnych, wręcz niegodnych warunkach. Mamy takie osiedla, nieraz je odwiedzam i trzeba z tym coś zrobić. O taki program wołamy do naszych samorządów" - apelował.

 

Apel o podpisy ws. zakazu handlu w niedzielę

 

W powitaniu do pielgrzymów abp Skworc upomniał się także o prawo do niedzielnego wypoczynku. Kolejny raz zaapelował o składanie deklaracji poparcia dla inicjatywy ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę. Podpisy w tej sprawie były też zbierane podczas pielgrzymki.

 

"Jest to legalna droga do odzyskania niedzieli +Bożej i naszej+, sprzyjającej umocnieniu, a może nawet niekiedy odrodzeniu zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Dramatyzm tej sytuacji potwierdza jeszcze fakt, że to właśnie w niedzielę- najczęściej w handlu - zatrudniane są kobiety: żony i matki, a przez to cierpi cała rodzina. Ten stan trzeba zmienić; dlatego raz jeszcze apeluję o składanie deklaracji poparcia dla inicjatywy ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę" - mówił metropolita.

 

"O to właśnie chodzi, aby niedzielę zwrócić człowiekowi, każdemu człowiekowi. Bo niedziela nie jest luksusem, ekskluzywnym zbytkiem dla bogatych. Niedziela jest dla każdego, niedziela jest demokratyczna. A państwo powinno ją chronić prawem, jako fundamentalne społeczne spoiwo, jako świętość" - akcentował.

 

"Ekologiczny rachunek sumienia"

 

Zaznaczył też, że mieszkańcy Śląska zasługują na zaufanie, a w przeszłości dali wiele dowodów przywiązania do ojczyzny. "Zasługujemy na zaufanie i myślę, że wyrazem tego zaufania będzie ostatecznie ustawa o metropolii, która rozwiąże wiele problemów naszej górnośląskiej aglomeracji" - mówił.

 

Po raz kolejny metropolita wezwał też do wspólnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza i "ekologiczny rachunek sumienia". Przypomniał, że wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 33 to miasta polskie.

 

Jednocześnie dodał, że ma świadomość, iż istnieją także ekonomiczne przyczyny tych zjawisk. "Wielu mieszkańców naszego województwa - mimo najlepszej woli - nie stać na wymianę pieców grzewczych i zakup lepszej jakości węgla. W tym zakresie oczekujemy programów i wsparcia od rządu oraz lokalnych samorządów" - powiedział.

 

W dalszej części powitania hierarcha wezwał do umiaru w zakupie żywności. Jak powiedział, w Polsce marnuje się rocznie około 9 milionów ton jedzenia, w tym 2 miliony ton przypada na indywidualnych konsumentów.

 

Abonament RTV i nagroda dla prof. Miodka

 

Abp Skworc zachęcił ponadto zebrane w Piekarach Śl. pątniczki do opłacania abonamentu, wspierającego media publiczne.

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją podczas swego słowa, abp Skworc podał także tegorocznego laureata nagrody "Lux ex Silesia" - Światło ze Śląska. Otrzymał ją pochodzący z Tarnowskich Gór prof. Jan Miodek za "wybitne osiągnięcia dla poznawania gwary śląskiej, jako źródła języka i kultury polskiej".

 

Pielgrzymka kobiet, obok majowej pielgrzymki mężczyzn do Piekar, to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Tegoroczna jest dziękczynieniem za 1050. rocznicę chrztu Polski, a także za zakończone niedawno w Krakowie Światowe Dni Młodzieży oraz obchodzony obecnie w Kościele katolickim Rok Miłosierdzia.

  

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Pielgrzymka kobiet i dziewcząt z całego regionu nadchodzi do Piekar w pierwszą niedzielę po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gromadząc co roku tysiące wiernych.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie