Matka i córka zatruły się grzybami. 16-latka jest w śpiączce

Polska
Matka i córka zatruły się grzybami. 16-latka jest w śpiączce
Polsat News

Matka i jej 16-letnia córka walczą o życie. Zatruły się grzybami - myślały, że to kurki. Do lekarza zgłosiły się dopiero następnego dnia, gdy objawy zaczęły się nasilać. Sezon na grzyby dopiero się zaczął, niestety na zatrucia też.

Tu nie ma miejsca na niepewność. Kilka dni temu przekonały się o tym mieszkanki bydgoskiej dzielnicy Szwederowo (woj. kujawsko-pomorskie). Zamiast popularnych kurek zebrały podobne zasłonaki rude.

 

Grzyby zjadły w poniedziałek. Wymioty, biegunka i ból - z takimi objawami zgłosiły się do szpitala we wtorek. 34-latka trafiła do Uniwersyteckiego Szpitala nr 2 w Bydgoszczy.

 

Jej 16-letnia córka trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, ale z uwagi na bardzo ciężki stan została przetransportowana do warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Nastolatka znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej.

 

Łatwo je pomylić

 

- Jeżeli nie znamy się dobrze na grzybach, nie powinniśmy zbierać tych, które mają pod spodem blaszki. Wśród nich są grzyby śmiertelnie trujące – Anna Oleńko, grzyboznawca.

 

Poza zasłonakami rudymi, które wyglądają jak kurki, na takiej liście znajduje się muchomor sromotnikowy mylony z kanią, gąską czy gołąbkiem. Jak mówią grzybiarze, jest on jednym z najsmaczniejszych grzybów.

 

Setki zatrutych osób

 

Z danych sanepidu wynika, że co roku w Polsce dochodzi do co najmniej 500 zatruć grzybami. Z tego powodu umiera kilkadziesiąt osób. Jedna trzecia ofiar to dzieci.

 

Polsat News

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie