Żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze Służby Celnej będą mogli wnosić broń na pokład samolotu

Polska
Żołnierze Żandarmerii Wojskowej  i funkcjonariusze Służby Celnej będą mogli wnosić broń na pokład samolotu
zw.wp.mil

Rozszerzenie uprawnień przewiduje przygotowany przez MSWiA nowy projekt rozporządzenia rządu, który jest w uzgodnieniach i konsultacjach. Do tej pory pozwolenie obejmowało osiem formacji.

Obowiązujące rozporządzenie ws. wnoszenia broni palnej lub środków przymusu bezpośredniego na pokład statku powietrznego przez uprawnionych żołnierzy i funkcjonariuszy obejmuje osiem formacji - Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, policję, Straż Graniczną i Biuro Ochrony Rządu.

 

Broń wniosą tylko przeszkoleni funkcjonariusze

 

Jednym z warunków wniesienia przed funkcjonariuszy i żołnierzy broni palnej na pokład samolotu jest odbycie prowadzonego przez Straż Graniczną lub policję szkolenia w formie wykładu, pokazu lub ćwiczenia. Szkolenie obejmuje m.in. budowę pokładu statku powietrznego, procedury obowiązujące na pokładzie oraz sposoby unieszkodliwienia osoby niebezpiecznej bez użycia broni palnej.

 

Jak podkreślono w dołączonej do projektu ocenie skutków regulacji (OSR) uprawnienia takie ma ponad 700 policjantów, 160 funkcjonariuszy BOR, 56 pograniczników, 51 agentów CBA oraz 10 żołnierzy i funkcjonariuszy SWW. W przypadku pozostałych formacji nie ujawniono danych.

 

Projekt został skierowany do blisko 50 podmiotów, w tym portów oraz linii lotniczych. Nowe rozwiązania mają wejść w życie we wrześniu.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie