Słowacja: zamiast odstrzału niedźwiedzi, specjalne boksy na śmieci

Świat
Słowacja: zamiast odstrzału niedźwiedzi, specjalne boksy na śmieci
flikr.com/sach1tb/CC BY-SA 2.0

Słowackie Ministerstwo Ochrony Środowiska opowiedziało się w czwartek przeciwko odstrzałowi nawiedzających podgórskie miejscowości niedźwiedzi. Urzędnicy zauważyli, że właściwszym rozwiązaniem będzie odpowiednie zabezpieczanie kontenerów na śmieci, które wabią drapieżniki. O zgodę na odstrzał 20 niedźwiedzi starały się władze miasta Vysoke Tatry.

- Nie stanowi rozwiązania żądanie od ministerstwa zgody na odstrzał dziesiątek niedźwiedzi przy jednoczesnym braku zabezpieczenia kontenerów. Musimy zapobiegać ryzykownym sytuacjom i wybierać drogę prewencji. Dlatego zatwierdziłem udzielenie dotacji na tworzenie stref kontenerowych na terenach, gdzie występują problemy - oświadczył szef resortu Laszlo Solymos.

 

Na mocy jego decyzji państwo przekaże samorządom 1,5 mln euro na ten cel, w tym na budowanie boksów na pojemniki z odpadkami komunalnymi, co sprawi, że nie będą już dostępne dla dzikich zwierząt. Jak się wskazuje, niedźwiedzie zwabia do ludzkich siedzib możliwość łatwego wyszukania wśród śmieci karmy dla siebie. Główną część wspomnianej dotacji otrzyma miasto Vysoke Tatry.

 

Tatrzański burmistrz Jan Mokosz ogłosił w kwietniu sytuację nadzwyczajną w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony niedźwiedzi. Mieszkańcom oraz turystom zalecono między innymi, by po zapadnięciu zmroku nie zbliżali się do kontenerów na śmiecie oraz by zachowywali zwiększoną ostrożność w miejscach słabo oświetlonych lub otoczonych zaroślami.

 

- W tym roku mieliśmy dramatyczną sytuację także w mieście Vysoke Tatry. Niedźwiedzie straciły bojaźń i pojawiały się również w dzień. Musiano dokonać jednego odstrzału - powiedział szef podległej ministerstwu ochrony środowiska dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego Pavol Majko.

 

PAP

 

 

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze