Kaukaski mufti wzywa, aby obrzezać wszystkie kobiety na świecie. "To ograniczy rozpustę"

Świat
Kaukaski mufti wzywa, aby obrzezać wszystkie kobiety na świecie. "To ograniczy rozpustę"
Ismail Berdijew odznaczony przez Władimira Putina /fot. kremlin.ru

Zdaniem duchownego islam nie nakazuje takich praktyk wobec kobiet, ale – jak stwierdził – przydałyby się one do obniżenia seksualności kobiet. – Trzeba wszystkie kobiety obrzezać, żeby nie było rozpusty na świecie, żeby zmniejszyła się seksualność – powiedział mufti.

Zdaniem duchownego z Karaczajo-Czerkiesji "Najwyższy stworzył kobietę do tego, by rodziła dzieci i je wychowywała, a po obrzezaniu kobiety nie przestają rodzić". - A tak rozpusty byłoby mniej – wyjaśnił Berdijew rosyjskiej agencji Interfax.

 

W poniedziałek Berdijew powiedział stacji radiowej "Goworit Moskwa”, że zwyczaje takie są praktykowane w Dagestanie. - O ile wiem, jest to robione, aby uspokoić zapędy młodych kobiet. Absolutnie nie szkodzi to ich zdrowiu - powiedział mufti.

 

Niedawno fundacja "Praktyka prawna” opublikowała raport poświęcony praktyce obrzezania kobiet w rosyjskim Dagestanie, z którego wynika, że w wysokogórskich wsiach nadal okalecza się 12-letnie dziewczynki.

 

Pogwałcenie praw człowieka

 

Mufti potem zaczął się nieco wycofywać ze swoich słów. Dowodził, że nie wzywał do obrzezania wszystkich kobiet, a jedynie wskazał jak należy sobie poradzić z problemem "rozpusty”.

 

Obrzezanie kobiet jest uznawane przez wiele środowisk i organizacji za bardziej drastyczne niż obrzezanie mężczyzn i ma być pogwałceniem praw człowieka. W niektórych kulturach jest nawet wręcz specjalnie aktem mającym sprawić ból, co ma dawać dodatkowy efekt "oczyszczający".

 

Obrzezanie jest nielegalne w większości krajów świata. Występuje wśród wielu ludów Afryki, Ameryki Południowej, państw Azji Południowo-Wschodniej z regionu Jawy, Borneo, Nowej Gwinei i Australii oraz wysp Pacyfiku.

 

Rocznie nawet 140 milionów dziewcząt i kobiet na świecie jest poddawanych zabiegom, które mogą prowadzić do infekcji i długotrwałego ostrego ból.

 

polsatnews.pl, TV Biełsat

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie