Gigantyczne centrum handlowe otwarte w miejscu katastrofy World Trade Center

Świat
Gigantyczne centrum handlowe otwarte w miejscu katastrofy World Trade Center
AP

Od ataków terrorystycznych na nowojorskie wieże World Trade Center minęło już 15 lat. W miejscu, gdzie doszło do największej tragedii w historii Stanów Zjednoczonych, dziś stoi pomnik pamięci ofiar tamtych wydarzeń, a wokół niego wyrosły nowe wieżowce. W środę otwarto także gigantyczne centrum handlowe.

Choć nie wszystkie ze stu sklepów w World Trade Center Shopping Mall zostały już otwarte i mają zacząć działać dopiero przed Bożym Narodzeniem, to w dniu otwarcia centrum handlowe odwiedziło miliony osób. Jak się okazało dla nowojorczyków to nie zakupy były priorytetem. Większość z nich przyszła z ciekawości, bo chciała zobaczyć najnowszą, architektoniczną atrakcję Manhattanu.

 

"Długo czekaliśmy, aż to miejsce osiągnie taki poziom"

 

- Przebudowa tego rejonu jest bardzo ważna dla tutejszej społeczności. Długo czekaliśmy, aż to miejsce osiągnie taki poziom - przyznał jeden z pierwszych klientów, Jeff Rutzky.

 

- Myślałem dzisiaj o dacie 11 września. Kiedy szedłem tutaj patrzyłem na nowe budynki World Trade Center, na nowe wieżowce. Mam 50 lat, czyli wystarczająco dużo, żeby pamiętać jak budowano pierwsze bliźniacze wieże. Czuję wzruszenie myśląc o tym, jak było kiedyś i że udało się wybudować coś nowego w miejscu tak dużego zniszczenia - dodał inny zwiedzający, Derrick Wilson.  

 

"Znów można się poczuć tutaj bezpiecznie"

 

Powierzchnia gigantycznego centrum handlowego wynosi 350 tysięcy stóp kwadratowych. Sklepy ulokowane są na piętrach w taki sposób, by nie przeszkadzały korzystającym z pobliskiego dworca.  

 

W nowym centrum handlowym znajdą się między innymi sklepy marek Apple, Victoria’s Secret, Fossil, Lacoste, M.A.C. Cosmetics czy Pandora. Obiekt będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 - 21:00 oraz w niedziele między godz. 11:00 a 19:00.

 

- Myślę, że znów można się poczuć tutaj bezpiecznie. Mamy tu wiele atrakcji - sklepy, restauracje. To przywraca World Trade Center dobrą aurę - powiedział podziwiający obiekt, Raven Smith-Parris.

 

Nowoczesne wejście do dworca

 

Centrum handlowe jest połączone z dworcem World Trade Center Transportation Hub tzw. Oculusem. Krzyżuje się tam 13 linii metra i zatrzymuje się kolej podmiejska kursująca do sąsiedniego stanu New Jersey. Każdego dnia z nowego węzła transportowego korzysta ok. 300 tys. osób. Oficjalne otwarcie stacji przesiadkowej miało miejsce w kwietniu. Budowa, która miała zająć 5 lat i kosztować 2 mld dol, trwała w rzeczywistości 12 i pochłonęła z amerykańskiego budżetu ponad 4 mld. Projekt jest bardzo nowoczesny i został zaprojektowany tak, aby zapewnić mieszkańców jak największą wygodę użytkowania. Dojście do pociągów zostało połączone podziemnymi korytarzami z metrem.

 

Wikipedia/Antony-22/ C. C. 4.0 International

 

11 września 2001 terroryści z Al-Kaidy uprowadzili cztery samoloty pasażerskie i przeprowadzili serię zamachów. Dwie z maszyn uderzyły w wieże World Trade Center, zabijając w sumie 2602 osoby. W zamachu zginęło sześcioro Polaków.

 

W okolicy miejsca zamachu mieszka dziś ponad 60 tys. osób, czyli trzy razy więcej niż 15 lat temu.

 

cnbc.com, abc7ny.com

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie