Skandal z udziałem szefa sztabu Trumpa. Manfort pomagał Janukowyczowi lobbować w USA

Świat
Skandal z udziałem szefa sztabu Trumpa. Manfort pomagał Janukowyczowi lobbować w USA
PAP/EPA/Cristobal Herrera

Szef sztabu wyborczego Donalda Trumpa Paul Manafort w 2012 roku pośredniczył w potajemnym przekazaniu firmom lobbingowym w USA co najmniej 2,2 miliona dolarów od organizacji związanej z prorosyjskim rządem prezydenta Wiktora Janukowycza na Ukrainie.

Jak podała agencja AP, szef kampanii republikańskiego kandydata na prezydenta Paul Manafort i jego współpracownik Rick Gates pomogli ukryć tę transakcję przed władzami USA. Amerykańskie firmy lobbingowe pracujące dla rządów lub partii politycznych w obcych krajach muszą ujawnić szczegółowe dane na temat swoich klientów Ministerstwu Sprawiedliwości USA.

 

Zakamuflowany lobbing

 

Usługi dwóch firm lobbingowych: Podesta Group Inc. i Mercury LCC zamówiła ukraińska organizacja pozarządowa European Centre for Modern Ukraine (europejskie centrum na rzecz nowoczesnej Ukrainy), podająca się za niezależny think tank, ale utworzona w celu mobilizowania na Zachodzie poparcia dla prorosyjskiej polityki Janukowycza.

 

- Założyli ją trzej posłowie Partii Regionów, między innymi ówczesny minister spraw zagranicznych Leonid Kożara. Zakamuflowana jako placówka badawcza, była sponsorowana przez Partię Regionów i faktycznie zajmowała się lobbingiem. Jej zadaniem było pokazać jak Ukraina współpracuje z Unią Europejską i odpierać krytykę pod adresem Janukowycza za aresztowanie (przywódczyni opozycji) Julii Tymoszenko - powiedział ekspert do spraw Ukrainy z ośrodka Atlantic Council Adrian Karatnycky.

 

Według AP dyrektorka European Centre for Modern Ukraine Ina Kirsch zaprzeczyła, aby jej organizacja kiedykolwiek pracowała z Manafortem albo Gatesem. Agencja jednak podaje, że sam Gates powiedział jej, iż razem z szefem kampanii Trumpa skontaktował wspomniane firmy lobbingowe z ukraińskim think tankiem, który otworzył biuro w Brukseli. Zadaniem tych firm było przekonanie amerykańskiego Kongresu, by nie uchwalał rezolucji wzywającej Janukowycza do zwolnienia Timoszenko.

 

Gates twierdzi, że ich działania, jak i sam lobbing, były w pełni legalne. Zaangażowane w te działania firmy też są tego zdania, ale według "dobrze poinformowanych" anonimowych źródeł, na które powołuje się AP, prawo zostało złamane. Opinia Mercury LCC o legalności jego działań była oparta na zapewnieniu ukraińskiego think tanku, że nie jest on finansowany, kierowany ani kontrolowany przez rząd.

 

To nie pierwsze kontrowersje

 

Sprawa lobbingu na rzecz rządu Janukowycza jest kolejną kontrowersją dotyczącą Manaforta. Kilka dni temu ujawniono, że Kijów za czasów prorosyjskiego prezydenta wypłacił mu ponad 12 milionów dolarów w gotówce.

 

W środę sztab Trumpa ogłosił zmiany w kierownictwie jego kampanii, ale nie wspomniał, czy Manafort został zwolniony z funkcji jej szefa.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że założyciel i prezes jednej ze wspomnianych firm lobbystycznych, Tony Podesta, jest bratem Johna Podesty - szefa sztabu wyborczego Hillary Clinton.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie