Protasiewicz i Huskowski odwołali się od decyzji o wykluczeniu z PO

Polska
Protasiewicz i Huskowski odwołali się od decyzji o wykluczeniu z PO
Polsat News

Jacek Protasiewicz w piśmie adresowanym do zarządu Platformy napisał, że wnioskuje o odwołanie uchwały o jego wykluczeniu z partii. Jak dodał, prosi też o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia zawierającego wyjaśnienie, jakie okoliczności oraz argumenty wpłynęły na zaproponowanie i przegłosowanie uchwały o jego wykluczeniu z partii. Prośbę o uzasadnienie skierował także Stanisław Huskowski.

- Złożyłem dziś odwołanie od uchwały zarządu o wykluczenie oraz wniosek o doręczenie mi na piśmie uzasadnienia tej uchwały - powiedział w środę Protasiewicz. Jak mówił, w piśmie, które otrzymał, znalazła się informacja, że powodem podjęcia decyzji przez zarząd PO jest jego działanie na szkodę partii, ale - jak zastrzegł - zabrakło szerszego uzasadnienia, jakie są powody jego wykluczenia z PO.

 

"Przyniosłem złą wiadomość, że przewodniczący Schetyna kolaboruje z PiS"

 

Odwołanie od uchwały o wykluczeniu z partii złożył też poseł Huskowski. Jak wyjaśnił, nie został poinformowany, dlaczego został wykluczony z partii ani nie czuje się "w żaden sposób winny". Jak zaznaczył, domyśla się, że chodziło o jego list do parlamentarzystów PO, w którym skrytykował Schetynę za rozmowy z PiS na temat utworzenia koalicji w sejmiku dolnośląskim. - Przyniosłem złą wiadomość, że przewodniczący Schetyna kolaboruje z PiS i za to wyleciałem z partii - podkreślił Huskowski.

 

Sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski powiedział w środę, że kwestią odwołań od decyzji zarządu PO zajmie się krajowy sąd koleżeński partii. "W tej sprawie zarząd partii nie będzie się już wypowiadał; zgodnie ze statutem, odwołaniami zajmie się krajowy sąd koleżeński i to on wysłucha argumentów, które mają posłowie" - wyjaśnił. Jak dodał, nie przewiduje, żeby decyzja zapadła szybko.

 

"Szkodzenie wizerunkowi Platformy Obywatelskiej"

 

Przewodnicząca krajowego sądu koleżeńskiego PO Halina Rozpondek powiedziała, że sąd koleżeński kwestią odwołań zajmie się we wrześniu.

 

W drugiej połowie lipca posłowie: Michał Kamiński, Jacek Protasiewicz i Stanisław Huskowski zostali wykluczeni z Platformy oraz jej klubu parlamentarnego. Decyzję podjął zarząd krajowy Platformy. Protasiewicz, to były wiceszef europarlamentu i b. lider dolnośląskiej PO, który przed trzema laty wygrał wybory w regionie z obecnym przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną. Huskowski to b. prezydent Wrocławia (2001-2002) i wiceminister administracji i cyfryzacji w latach 2013-2015.

 

- Zarząd podjął decyzje personalne dotyczące wykluczenia ze składu członków Platformy Obywatelskiej czterech osób - wśród nich chodzi o trzech posłów. Te trzy osoby to pan poseł Huskowski, pan poseł Kamiński oraz pan poseł Protasiewicz - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu zarządu rzecznik PO Jan Grabiec. Według Grabca, powodem wyrzucania ich z partii jest "szkodzenie wizerunkowi Platformy Obywatelskiej" i działanie na jej szkodę.

 

Huskowski z Protasiewiczem nie wykluczyli, że jeśli nie zostaną ponownie przyjęci do PO, to wówczas wspólnie z Kamińskim założą trzyosobowe koło poselskie. Współpracownicy Schetyny w nieoficjalnych rozmowach nie dopuszczają możliwości powrotu któregokolwiek z usuniętych z partii posłów.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie