Prof. Gut: pierwszy przypadek wirusa Zika w Polsce wykryto już miesiąc temu

Polska
Prof. Gut: pierwszy przypadek wirusa Zika w Polsce wykryto już miesiąc temu
Polsat News

Wirus Zika dotarł do Polski. Naukowcy z laboratorium Uniwersytetu Warszawskiego potwierdzili we wtorek zakażenie u dwóch osób. Pierwsza wróciła do kraju z Kolumbii, druga z Dominikany. W środę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego potwierdził informację o trzecim przypadku zakażenia, które zostało wykryte już miesiąc temu.

W Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego miesiąc temu przebadano trzydzieści osób, które wróciły z obszaru występowania wirusa. – Mogły być zakażone zika. Po weryfikacji jeden przypadek został potwierdzony - poinformował prof. Włodzimierz Gut z zakładu wirusologii. 

 

Zakażona kobieta na badania zgłosiła się sama. Nie była w ciąży.

 

3 tygodnie dla kobiet, 6 miesięcy dla mężczyzn

 

Profesor mówiąc o wirusie dodał, że nie jest on zabójczy dla człowieka, a jego objawy są raczej łagodne. - Ryzyko powstaje wyłącznie w sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży, istnieje wówczas zagrożenie dla płodu - wyjaśnił profesor. 

 

Prof. Gut dodał, że w przypadku kobiet zalecany jest okres trzech tygodni przechorowania. U mężczyzn czas ten wydłuża się do 6 miesięcy ze względu na obecność wirusa w spermie.

 

Bez szczepionki

 

Wirus Zika przenoszony jest przez tropikalne komary. Występuje m.in. w Ameryce Południowej oraz na wyspach Pacyfiku. Dotychczas nie wynaleziono skutecznej szczepionki, chroniącej przed wirusem.

 

Polsat News

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie