Bracia Zielińscy wydaleni z grupy wojskowej. Nie będą mogli wrócić do noszenia mundurów

Sport
Bracia Zielińscy wydaleni z grupy wojskowej. Nie będą mogli wrócić do noszenia mundurów
PAP/Tytus Żmijewski

Przyłapani na dopingu podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro ciężarowcy Tomasz i Adrian Zielińscy zostali we wtorek wykluczeni z Wojskowego Zespołu Sportowego, z którym związali się zaledwie siedem miesięcy temu. Obaj będą musieli także opuścić wojsko.

Zielińscy do Bydgoszczy przyszli w styczniu 2016 roku, przenosząc się z macierzystego klubu Tarpana Mrocza. Decyzja była podyktowana nie tylko lepszymi warunkami w ramach przygotowań do igrzysk w Rio, ale także możliwością wstąpienia do wojska i przynależności do Wojskowego Zespołu Sportowego, działającego przy klubie CWZS Zawisza Bydgoszcz. W maju założyli mundury uzyskując stopień szeregowych zawodowych, co gwarantowało im wynagrodzenie miesięczne na poziomie około 2,5 tysiąca złotych.

 

Po wpadce na stosowaniu niedozwolonego środka, jakim jest nandrolon, zostali w piątek, 12 sierpnia, zawieszeni w prawach zawodnika. Wiadomo już także, że stracą wszelkie przywileje związane ze służbą wojskową i nie będą mogli wrócić do noszenia mundurów.

 

"Zawiedliśmy się na nich"

 

- Adrian i Tomasz Zielińscy już złożyli wnioski o zwolnienie ze służby wojskowej. Do końca września trwa okres wypowiedzenia. Zawiedliśmy się na nich i nie mamy zamiaru dalej z nimi pracować - powiedział dowódca bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i wiceprezes CWZS Zawisza ppłk Dariusz Bednarek.

 

Wydalenie zawodników z klubu oraz grupy wojskowej to nie jest jedyna konsekwencja wykrycia w ich organizmach stosowania niedozwolonego dopingu. Straci także podnoszenie ciężarów. Złożony został bowiem wniosek o wykluczenie całej sekcji ze struktur wojskowych, a także o cofnięcie wspierania finansowego tej dyscypliny przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

Klub nie ponosi winy

 

Późnym, wtorkowym popołudniem odbyło się kolejne posiedzenie zarządu CWZS Zawisza Bydgoszcz - podnoszenie ciężarów, którego głównym tematem była analiza sprawy złamania regulaminu antydopingowego przez braci Zielińskich. Obecny był na nim trener zawodników Jerzy Śliwiński, który złożył wyjaśnienia dotyczące zaistniałej sytuacji.

 

- Oświadczam, że biorę całkowitą odpowiedzialność za przygotowania Adriana i Tomasza Zielińskich do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Chciałbym podkreślić, że działacze Klubu CWZS Zawisza Bydgoszcz - podnoszenie ciężarów zajęli się wyłącznie zabezpieczeniem możliwie jak najlepszych warunków do treningów i nie ponoszą odpowiedzialności za zaistniałą sytuację - powiedział.

 

Klub podtrzymał decyzję o zawieszeniu ciężarowców w prawach zawodnika, a konkretne kary dyscyplinarne zostaną orzeczone po zakończeniu odpowiednich procedur przez Polski Związek Podnoszenia Ciężarów i Światową Federację Podnoszenia Ciężarów.

 

PZPC tego samego dnia podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę trenerowi Śliwińskiemu. Jednocześnie federacja zrezygnowała z zapowiadanego wcześniej utworzenia w Bydgoszczy ośrodka szkoleniowego, który miał rozpocząć pracę 1 września.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie