Kolejne krwawe starcia w Kaszmirze

Świat
Kolejne krwawe starcia w Kaszmirze
PAP/EPA/FAROOQ KHAN

Dziewięć osób zginęło w poniedziałek w różnych miejscach indyjskiego Kaszmiru, gdzie ponownie dochodzi do starć separatystycznych rebeliantów z wojskiem i policją. W poniedziałek obchodzony był dzień niepodległości Indii.

Najmłodsza ofiara - 16-latek - została zastrzelona w Śrinagarze, głównym mieście indyjskiej części Kaszmiru, podczas starć manifestantów z siłami bezpieczeństwa. Niepokoje trwały cały dzień także w innych częściach regionu, w tym zwłaszcza w pobliżu linii demarkacyjnej dzielącej Kaszmir na część indyjską i pakistańską. Zginęło tam pięciu rebeliantów.

 

Wcześniej w poniedziałek w szpitalu zmarł od odniesionych obrażeń dowódca lokalnych sił rezerwy policji.

 

Ulice głównych miast były patrolowane przez wielu silnie uzbrojonych funkcjonariuszy policji, którzy mieli zapobiec aktom przemocy w dniu święta narodowego. Z tego powodu wyłączono też internet i sieci telefonii komórkowej.

 

Punkt zapalny

 

8 lipca w strzelaninie z indyjską armią zginął 22-letni Burhan Wani, dowódca największej grupy separatystów z indyjskiego Kaszmiru, Hizbul Mudżahedin. Napięcie wzrosło i często dochodzi do krwawych incydentów. Od tamtej pory zginęło 58 osób.

 

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą sobie Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem wojen między tymi krajami. Większość mieszkańców Kaszmiru stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają grupy zbrojne, które walczą o niepodległość lub o przyłączenie się do Pakistanu.

 

Indie oskarżają Pakistan o szkolenie i uzbrajanie rebeliantów, czemu ten zaprzecza.

 

USA, UE i rząd Indii uznają Hizbul Mudżahedin za organizację terrorystyczną.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie