Zmarł Kenny Baker. Zasłynął rolą w "Gwiezdnych wojnach"

Świat
Zmarł Kenny Baker. Zasłynął rolą w "Gwiezdnych wojnach"
AP

W wieku 81 lat zmarł aktor Kenny Baker, który animował słynnego androida R2-D2 w "Gwiezdnych wojnach". Baker miał zaledwie 1,1 metra wzrostu, sterował ruchami robota siedząc w jego wnętrzu. Nigdy nie pokazał swojej twarzy na ekranie ani nie wypowiedział ani jednego słowa. Mimo to fani "Gwiezdnych wojen" znali dobrze jego nazwisko i cieszył się wśród nich dużym uznaniem.

Baker zmarł w swoim domu w Preston, w północno zachodniej Anglii. Tę wiadomość z żalem przyjęli Mark Hamill, który grał w słynnym cyklu Luke'a Skywalkera i Ewan McGregor odtwórca roli Obi-Wan Kenobiego w trzech filmach.

 

"Żegnaj #Kenny Baker, dozgonny lojalny przyjacielu, którego kochałem za optymizm i determinację" - napisał Hamill na Twitterze. 

 

 

Nazywał siebie performerem

 

Artysta, który nie określał siebie jako aktora, ale jako "performera", urodził się w rodzinie miłośników muzyki w Birmingham, w Anglii, w 1934 r. W wieku 16 lat zaczął występować w trupie teatralnej "Burton Lester's Midgets". Później był didżejem, występował w cyrku jako klaun i w duecie muzycznym Mini-Tones z Jackiem Purvisem.

 

Jednak sławę przyniosła mu dopiero rola animatora R2-D2, w pierwszym filmie "Gwiezdnych wojen" z 1977 r. "Siedziałem w środku i pociągałem za dźwignie" - powiedział w jednym z wywiadów.

 

Bakers przyznał, że w pierwszej chwili chciał odrzucić propozycję reżysera George'a Lucasa mówiąc: "Nie chcę być zamknięty wewnątrz robota, po co na miłość boską?" W końcu jednak powiedział Lucasowi: "Pomogę ci".

 

Android R2-D2, przeciwieństwie do jego wysokiego towarzysza C-3PO, nie mówił, wydawał jedynie rozmaite dźwięki, jak gwizdnięcia i brzęczenia. Jednak obaj z miejsca zdobyli największą sympatię widzów ze wszystkich postaci cyklu.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie