Prezydent Gauck: Niemcy nie są tonącym okrętem

Świat
Prezydent Gauck: Niemcy nie są tonącym okrętem
Flickr/Metropolico.org

Niemiecki prezydent Joachim Gauck zapewnił w niedzielę w wywiadzie dla telewizji ZDF, że pomimo problemów z uchodźcami Niemcy pozostają silnym i stabilnym krajem.

- Sytuacji kraju nie można porównać do tonącego okrętu, ani też do okrętu walczącego z silną burzą; mamy jedynie do czynienia z uderzeniami wiatru, które nami kołyszą, które powodują zawirowania w społeczeństwie i wywołują niepokój u wielu ludzi - powiedział Gauck w wywiadzie dla ZDF.

 

Gauck udzielił wsparcia kanclerz Angeli Merkel w kwestii polityki wobec uchodźców, której symbolem stało się rzucone rok temu przez nią hasło "damy radę". - Trudno mi wyobrazić sobie szefową rządu, która zwraca się do narodu słowami "nie damy rady". Po co mielibyśmy wybierać taką osobę? - powiedział prezydent Niemiec.

 

Ponad 1,1 mln imigrantów

 

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów ubiegających się o status azylanta bądź uchodźcy. W tym roku liczba uchodźców przekraczających niemiecką granicę znacznie spadła. Z sondaży wynika, że ponad połowa Niemców krytycznie ocenia politykę rządu wobec migrantów, a popularność Merkel spada.

 

Prezydent poparł propozycje dotyczące polepszenia bezpieczeństwa, przedstawione niedawno przez ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere'a. Minister zapowiedział m.in. zaostrzenie przepisów w sprawie zagranicznych obywateli, którzy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa lub popełnili czyny przestępcze. W ich przypadku przyspieszone będą procedury deportacyjne i mają oni częściej trafiać do aresztu.

 

"Trzeba sprawdzać, czy ograniczenia wolności obywatelskich są uzasadnione"

 

Tolerowany pobyt w Niemczech cudzoziemców zobowiązanych do wyjazdu ma ulec skróceniu, jeśli podali oni fałszywe informacje co do swojej tożsamości. Możliwe ma być odbieranie niemieckiego obywatelstwa w przypadku osób, które biorą udział w konfliktach zbrojnych za granicą, a otwarte sympatyzowanie z terroryzmem ma być w przyszłości karalne.

 

Gauck podkreślił, że podziela zastrzeżenia szefa MSW wobec idących dalej sankcji proponowanych przez władze krajów związkowych (landów), w tym wobec wprowadzenia zakazu noszenia przez kobiety chust całkowicie zakrywających twarz czy likwidacji podwójnego obywatelstwa. Zdaniem Gaucka trzeba za każdym razem sprawdzać, czy wprowadzane ograniczenia wolności obywatelskich są uzasadnione.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie