Kreml potępia demontaż sowieckich pomników. "Zuchwała kampania w Polsce"

Świat
Kreml potępia demontaż sowieckich pomników. "Zuchwała kampania w Polsce"
PAP/EPA/Vasily Maximov
Kreml potępia demontaż sowieckich pomników. "Zuchwała kampania w Polsce".

Rosyjskie MSZ wyraziło w niedzielę oburzenie z powodu "trwającej w Polsce zuchwałej kampanii przeciwko radzieckim miejscom pamięci odnoszącym się do II wojny światowej". W komunikacie ostrzeżono, że akty wandalizmu lub profanacji nie zostaną bez odpowiedzi.

"Twierdzenie, że w Polsce trwa kampania przeciwko miejscom pamięci nie ma uzasadnienia i jest bezpodstawne" - napisał w opublikowanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu dyrektor biura rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafał Sobczak. "Jeszcze raz chciałbym podkreślić, o czym już wielokrotnie informowaliśmy, że strona polska niezmienne realizuje postanowienia umowy z 1994 roku" - napisał. Przypomniał, że w ostatnich latach na utrzymanie i konserwację 339 rosyjskich miejsc pamięci i spoczynku państwo polskie przeznaczyło blisko 14 mln zł.

 

Rosyjskie MSZ: "barbarzyńskie wybryki"

 

Tymczasem w komunikacie zamieszczonym na stronie rosyjskiego resortu spraw zagranicznych podano, że na przełomie lipca i sierpnia dwukrotnie zbezczeszczony został cmentarz żołnierzy radzieckich w Kielcach.

 

Sobczak przypomniał, że okoliczności zdarzenia na cmentarzu w Kielcach wyjaśnia policja.

 

Ponadto - według rosyjskiego ministerstwa - na początku sierpnia na centralnym monumencie cmentarza żołnierzy radzieckich w Makowie Mazowieckim pojawił się obraźliwy napis, a jeden z klombów został podpalony.

 

"Wbrew zobowiązaniom wynikającym z umowy zawartej między rządem RP a rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 roku polskie władze nie poinformowały strony rosyjskiej o wspomnianych barbarzyńskich wybrykach" - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

 

"Nasilająca się antyrosyjska histeria"

 

"Jesteśmy zmuszeni zwrócić stronie polskiej uwagę na to, że powtarzane deklaracje o ochronie w Polsce na szczeblu państwowym cmentarzy żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej nie wytrzymują krytyki" - napisano. Według treści komunikatu rosyjskiego ministerstwa "nasilająca się w Polsce antyrosyjska histeria sprzyja temu, że wandale nie obawiają się konsekwencji swoich czynów w odniesieniu do radzieckich miejsc pamięci, w tym miejsc pochówku".

 

"Kpiny z sowieckich żołnierzy codzienna praktyką"

 

W oświadczeniu wyrażono zdecydowane potępienie "kolejnych aktów kpin z pamięci radzieckich żołnierzy, które stały się w Polsce codzienną praktyką". "Podkreślamy, że żaden przypadek profanacji ani zniszczenia naszego miejsca pamięci w Polsce nie zostanie bez odpowiedzi strony rosyjskiej" - napisano na stronie rosyjskiego MSZ.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie