Jasna Góra: ostatnie pielgrzymki przed świętem Wniebowzięcia NMP

Polska
Jasna Góra: ostatnie pielgrzymki przed świętem Wniebowzięcia NMP
Pielgrzymka krakowska dotarła już 11 sierpnia. Fot. PAP/Waldemar Deska

Jedenaście pielgrzymek przybyło do niedzielnego popołudnia na Jasną Górę przed przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Podczas kulminacji największego „szczytu pielgrzymkowego” nadeszli m.in. żołnierze i uczestnicy pielgrzymek ze stolicy.

14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybywa najwięcej pielgrzymów. Oprócz pieszych pątników rzesze wiernych docierają do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.

 

13 sierpnia do jasnogórskiego sanktuarium zwyczajowo nadchodzą m.in. pątnicy z najodleglejszych części Polski, którzy w drodze do Częstochowy pokonują pieszo ponad 600 km (np. z Łukęcina czy Świnoujścia).

 

Dzień przed świętem - w tym roku w niedzielę- do Częstochowy docierają grupy m.in. z Podlasia, diecezji płockiej, Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, diecezji zamojsko-lubaczowskiej, archidiecezji lubelskiej, diecezji łowickiej, Pielgrzymki Praskiej Rodzin, Pieszej Pielgrzymki Strażaków czy mającej ponad 300-letnią tradycję Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki.

 

Pielgrzymka ta, nazywana matką polskich pielgrzymek, jest najstarszą i największą z pięciu, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie głównego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.

 

Apel Jasnogórski

 

Liczącą równo ćwierć wieku tradycję ma natomiast Piesza Pielgrzymka Wojskowa, w której najczęściej bierze udział po kilkuset żołnierzy. W 1991 r. przybyli oni do Częstochowy jako część Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. W 1996 r. dołączyli do nich żołnierze z innych państw. Obok wojskowych maszerują przedstawiciele innych służb mundurowych, m.in. straży granicznej czy służby celnej.

 

W poniedziałek, w Święto Wojska Polskiego, wieczorem w Kaplicy Matki Bożej odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski według ceremoniału wojskowego. Udział w nim mają wziąć kompanie honorowe Wojska Polskiego oraz dowódcy Polskich Sił Zbrojnych.

 

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze będą dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) - zorganizowane w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II, a także zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie, z udziałem Franciszka.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie