Wykryto 12. w kraju ognisko ASF u świń

Polska
Wykryto 12. w kraju ognisko ASF u świń
Flickr.com/Richard King/CC BY 2.0

W gospodarstwie w gminie Bielsk Podlaski (Podlaskie) stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował w sobotnim komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. To 12. ognisko tej choroby u trzody chlewnej w Polsce.

W gospodarstwie, w którym wykryto ASF, były 34 świnie; zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Zgodnie z procedurami, wokół tego miejsca wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami.

 

Od początku sierpnia niemal codziennie służby weterynaryjne informują o kolejnych ogniskach ASF u świń. W sumie było ich osiem, z dwunastu które odnotowano od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju, czyli od lutego 2014 roku.

 

Prawie wszystkie ogniska odnotowano w województwie podlaskim. Jedno, o którym Główny Inspektorat Weterynarii poinformował w piątek, wykryto w gminie Janów Podlaski w województwie lubelskim.

 

Apele do rolników

 

Służby weterynaryjne i policja ustalają, co mogło być źródłem przeniesienia wirusa ASF do tych gospodarstw. Wszystko wskazuje, że zawinił człowiek.

 

W piątek Główny Lekarz Weterynarii (GIW) zaapelował do rolników, by zgłaszali do powiatowych lekarzy weterynarii lub lecznic dla zwierząt przypadki zakupu świń, które nie miały wymaganych świadectw zdrowia, na targowisku w gminie Sokoły (Podlaskie), w okresie od 11 lipca do 12 sierpnia. Jak podano w komunikacie, zgłoszenia i możliwość zbadania zakupionych tam świń mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzenia się ASF.

 

GIW zaapelował też do rolników, by nie kupowali świń o niewiadomym pochodzeniu, zwłaszcza od pośredników i handlarzy oraz by w gospodarstwach wdrożyli zasady bioasekuracji. W szczególności, by utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili je paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Szef GIW zwraca też uwagę na konieczność wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Maty mają być utrzymywane w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

 

W związku z nowymi ogniskami ASF u świń, Komisja Europejska zwiększyła w Polsce strefę, w której obowiązują zaostrzone rygory (obszar ochronny). Strefa wyszła już poza województwo podlaskie (obejmuje tam większość powiatów) i rozciągnęła się również na część województw: lubelskiego i mazowieckiego.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie