Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. W rolach głównych: Emira, Sefora i...Chińczycy

Polska
Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. W rolach głównych: Emira, Sefora i...Chińczycy
PAP/Tomasz Koryszko

Rozpoczęło się święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. Imprezę zainaugurował 38. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Do pokazu organizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zostało zgłoszonych 140 koni pochodzących ze stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz z hodowli prywatnych.

Ogiery i klacze będą rywalizować o nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych. W sumie zostanie zaprezentowanych 130 koni. Punktem kulminacyjnym będzie 47. aukcja "Pride of Poland". Na niedzielnej licytacji zostanie wystawionych 27 koni. Gwiazdą aukcji ma być 16-letnia klacz Emira pochodząca ze stadniny w Michałowie - zdobywczyni wielu tytułów w kraju i za granicą.

 

Jedną z faworytek jest także Sefora - 11-letnia siwa klacz z janowskiej stadniny, ubiegłoroczna czempionka Polski Klaczy Młodszych.

 

Licytowana będzie także ciemnogniada 3-letnia All Jezeera z oraz tegoroczna wiceczempionka Klaczy Starszych na pokazach w Petersburgu, siwa 8-letnia Esparta - obie z Janowa Podlaskiego. Według organizatorów bardzo dobrze zapowiada się także 3-letnia gniada Perforia ze stadniny w Białce. Jedyny w tym roku ogier to siwy, 11-letni Alert ze stadniny w Janowie, czempion Polski Ogierów Starszych z 2010 r.

 

Rekord dzięki koniarzom z Chin?

 

47. Aukcja Pride of Poland odbędzie się w niedzielę wieczorem.

 

- Liczymy na to, że aukcja będzie równie udana jak ubiegłoroczna. Nie możemy oczywiście spodziewać się, że znów padnie rekordowa cena za konia, jak w roku ubiegłym, rekordy zdarzają się co jakiś czas. Zobaczymy. Mamy zgłoszenia kupców z Bliskiego Wschodu, Europy, USA. Po raz pierwszy spodziewamy się na aukcji w Janowie Podlaskim kupców z Chin – powiedział prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim Sławomir Pietrzak.

 

W ubiegłym roku za rekordową dotychczas kwotę 1,4 mln euro sprzedano 10-letnią, siwą klacz Pepitę z janowskiej stadniny. Wylicytował ją nabywca ze Szwajcarii. W sumie na aukcji w 2015 r. sprzedano 24 konie za łączną sumę blisko 4 mln euro.

 

Tegoroczne Święto Konia Arabskiego jest pierwszą imprezą zorganizowaną przez nowy zarząd stadniny w Janowie Podlaskim. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

 

Polsat News, PAP

 

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie