Bill Clinton krytykuje swoją żonę: popełniła błąd

Świat
Bill Clinton krytykuje swoją żonę: popełniła błąd
Flickr/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

Były prezydent USA Bill Clinton powiedział, że jego żona Hillary, kandydatka Demokratów na ten urząd, popełniła błąd, jako sekretarz stanu korzystając z prywatnego serwera do korespondencji mailowej, choć - zaznaczył - robili tak jej poprzednicy i następca.

- Demokratka powinna była jednak przewidzieć, że z chwilą, gdy ogłosiła zamiar ubiegania się o prezydenturę, stosowane wobec niej będą inne zasady - podkreślił Clinton na spotkaniu w Las Vegas zorganizowanym przez stowarzyszenie dziennikarzy Asian American Association.

 

Były szef państwa ocenił, że dyplomatom prowadzącym służbową korespondencję z Hillary Clinton w czasie, gdy stała na czele amerykańskiej dyplomacji (2009-2013), nie przyszło do głowy, że powinni zwracać uwagę na klasyfikację wymienianych wiadomości.  Zaznaczył też, że sprawa ta nie powinna być źródłem nieufności wobec jego żony; gdyby tak było, przedstawiciele służb związanych z bezpieczeństwem narodowych nie poparliby jej kandydatury - zauważył.

 

Poufne, tajne, ściśle tajne

 

Maile Clinton były przedmiotem śledztwa FBI, ponieważ jako szefowa dyplomacji nie powinna była prowadzić służbowej korespondencji z wykorzystaniem swojego prywatnego serwera. W lipcu prokurator generalna Loretta Lynch zwolniła ją z zarzutu narażenia na szwank tajemnic państwowych. Clinton przyznała w kampanii, że był to błąd z jej strony i za niego przeprosiła, podkreśliła jednak, że nigdy nie wysłała ani nie otrzymała na prywatny adres maili oznaczonych jako tajne lub poufne, ani nie złamała prawa.

 

Wewnętrzne rządowe dochodzenie ujawniło jednak, że wiele wysłanych przez nią maili zawierało poufne informacje. Z ogólnej liczby 30 tys. wiadomości, jakie Clinton przekazała w następstwie skandalu do dyspozycji Departamentu Stanu, około 2 tys. zaklasyfikowano po fakcie jako poufne, 65 jako tajne, a 22 jako ściśle tajne.

 

Sprawa maili, ujawnionych na mocy ustawy o wolności informacji, stała się materiałem do oskarżeń dla prawicowych organizacji oraz rywala Clinton z ramienia Republikanów w wyborach prezydenckich, Donalda Trumpa.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie