Niesamowity "dywan" w Brukseli. Zrobiono go z 600 tys. kwiatów

Kultura
Niesamowity "dywan" w Brukseli. Zrobiono go z 600 tys. kwiatów
PAP/EPA/Stephanie Lecocq

Od piątku zabytkowy rynek Grand Place w stolicy Belgii, Brukseli zdobi dywan wykonany z 600 tysięcy begonii. Kwiatowy dywan ułożono po raz 20. W tym roku jego wzór inspirowany jest kulturą i przyrodą Japonii, by uczcić 150-lecie nawiązania stosunków belgijsko-japońskich.

Wyjątkowe dzieło, które pojawia się na brukselskim rynku co dwa lata w połowie sierpnia, można będzie podziwiać do 15 sierpnia. Najlepiej oglądać je z balkonu brukselskiego ratusza.

 

Kwiatowy dywan ma 75 metrów długości i 24 metry szerokości, co daje powierzchnię 1800 metrów kwadratowych. Został ułożony w ciągu ośmiu godzin przez około 100 wolontariuszy, przede wszystkim z begonii, ale można w nim znaleźć także dalie, trawy i barwioną korę.

 

Symbol szczęścia i pokoju

 

Wzór dywanu stworzył japoński projektant Fuji Suzuki. Na środku widać japońskiego żurawia w locie na tle księżyca, a po obu stronach - karpie Koi i kwiaty. Jak mówił Suzuki, wzór ten ma symbolizować szczęście i pokój.

 

Po raz pierwszy kwiatowy dywan ułożono na Grand Place w 1971 r. Od 1986 r. pojawia się tam regularnie co dwa lata, przyciągając turystów z całego świata.

 

PAP, foto: PAP/EPA/Stephanie Lecocq, wideo: Polsat News

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie