MSZ Turcji i Iranu będą współpracować ws. kryzysu w Syrii

Świat
MSZ Turcji i Iranu będą współpracować ws. kryzysu w Syrii
Flickr/Ministerie van Buitenlandse Zaken

Po piątkowych rozmowach w Ankarze szefowie dyplomacjiTurcji i Iranu - Mevlut Cavusoglu i Mohammad Dżawad Zarif - zadeklarowali, że mimo dzielących oba państwa różnic zwiększą one współpracę na rzecz rozwiązania kryzysu w Syrii. Na wspólnej konferencji prasowej ministrowie zaznaczyli również, że będące sąsiadami Turcja i Iran zamierzają zaktywizować dwustronne stosunki handlowe.

Zarif wyraził poparcie dla działań podjętych przez władze Turcji po lipcowej nieudanej próbie wojskowego zamachu stanu, wskazując, iż naród turecki obronił się przed "przewrotem i użyciem siły". Ankara zarzuca swym zachodnim sojusznikom brak zrozumienia w tej sprawie.

 

Iran udziela znacznej pomocy konfrontowanemu ze zbrojną rebelią prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi, który jest dla Turcji politycznym przeciwnikiem. Jak jednak oświadczył Cavusoglu, mimo tych różnic oba państwa "wzmocnią współpracę na rzecz trwałego pokoju w Syrii". Minister zadeklarował również, że Turcja chciałaby zwiększyć import gazu ziemnego z Iranu, a spór dotyczący ceny tych dostaw należy rozwiązać polubownie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie