Włochy: tu urodzili się i ukrywali ojcowie chrzestni. Władze Corleone odwołane za powiązania z mafią

Świat
Włochy: tu urodzili się i ukrywali ojcowie chrzestni. Władze Corleone odwołane za powiązania z mafią
Flickr/Tom Byrne

Władze miejscowości Corleone, koło Palermo na Sycylii, gdzie urodzili się najważniejsi szefowie cosa nostra, zostały rozwiązane z powodu powiązań z mafią. Decyzję w tej sprawie podjął włoski rząd na wniosek szefa MSW Angelino Alfano.

Włoska prasa przypomina w czwartek, że Corleone, cieszące się ponurą sławą na całym świecie jako rodzinne miasteczko bossów sycylijskiej mafii Bernardo Provenzano i Toto Riiny oraz jej kolebka znalazło się w ostatnim czasie w centrum polemik. Jedną z najgłośniejszych dyskusji w całym kraju wywołała procesja religijna, która zatrzymała się przed domem, w którym mieszka żona Riiny, odbywającego karę dożywocia. Wyszła ona na balkon, by pozdrowić uczestników procesji.

 

W sprawie gestu uznanego za wyraz hołdu dla byłego bossa bossów cosa nostra i jego rodziny karabinierzy wszczęli śledztwo. To dochodzenie wykazało rodzinne powiązania między żoną bossa a członkiem religijnego bractwa, organizatora ceremonii religijnej.

 

Nie to jednak było powodem rozwiązania zarządu gminy, ale ujawnione w innym dochodzeniu powiązania między mafiosami a firmami, realizującymi przetargi na roboty publiczne. Jeden z pracowników urzędu miejskiego został aresztowany.

 

"Stało się coś nieuchronnego"

 

Nigdy wcześniej w historii nie rozwiązano władz tej miejscowości, która - jak się zauważa - od lat walczy o poprawę swego wizerunku i chce uwolnić się od stereotypowych skojarzeń z mafią.

 

Miejscowy działacz związkowy Dino Paternostro komentując obecną decyzję Rady Ministrów oświadczył, że "stało się coś nieuchronnego".

- To bolesny moment dla tylu uczciwych obywateli Corleone - dodał.

 

Polityk centrolewicowej Partii Demokratycznej Fausto Raciti stwierdził: - To , co się wydarzyło, nie dziwi.

 

Przypomina się, że zmarły przed kilkoma tygodniami, skazany na kilkukrotne dożywocie szef szefów sycylijskiej mafii Bernardo Provenzano, który był poszukiwany na całym świecie przez ponad 40 lat, został w 2006 roku aresztowany w swej kryjówce w gospodarstwie rolnym w Corleone.

 

Także na wniosek szefa MSW rozwiązano z powodu powiązań z mafią zarząd miejscowości Tropea w Kalabrii.

 

W ciągu ostatnich 25 lat za związki z mafią rozwiązano władze około 260 miast i miasteczek w całym kraju.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie