UE pomoże Portugalii w gaszeniu pożarów lasów

Świat
UE pomoże Portugalii w gaszeniu pożarów lasów
PAP/EPA/NUNO ANDRE FERREIRA

Unia Europejska mobilizuje pomoc dla Portugalii w gaszeniu pożarów lasów w kontynentalnej części kraju oraz na Maderze - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

Według KE w środę na prośbę portugalskich władz uruchomiono unijny mechanizm ochrony ludności, który służy sprawnej mobilizacji i koordynacji pomocy udzielanej przez kraje członkowskie w sytuacji katastrof naturalnych i innych zagrożeń.

W czwartek na północ Portugalii dotrze samolot gaśniczy, udostępniony przez Włochy. W regionie tym w akcji gaszenia pożarów pomagają też dwa samoloty z Hiszpanii.

 

Działające przy KE centrum reagowania kryzysowego i koordynacji wyśle do Portugalii swego oficera łącznikowego, który oceni, jakiego wsparcia potrzeba, by opanować pożary lasów. Serwis zarządzania kryzysowego programu Copernicus udostępnił mapy satelitarne Madery - podała Komisja. Poinformowała też, że z uwagi na krytyczną sytuację unijne dofinansowanie kosztów transportu pomocy zostanie zwiększone z 55 proc. do 85 proc.

 

Ewakuowano około 1000 osób

 

W nocy z wtorku na środę trzy osoby zginęły w pożarach lasów na Maderze, w regionie stolicy wyspy Funchal. Około 300 osób trafiło do szpitali. Ewakuowano około 1000 osób.

 

Pożar na Maderze wybuchł w poniedziałek. Ze względu na silny wiatr sytuacja gwałtownie pogorszyła się we wtorkowy wieczór. Rząd Portugalii wysłał na wyspę 110-osobową ekipę strażaków, lekarzy i policjantów. Władze położonego na Atlantyku portugalskiego archipelagu Azory również zdecydowały się na wysłanie pomocy.

 

Od piątku pożary lasów szaleją także w kontynentalnej Portugalii. Ogień zniszczył domy, sprawił, że przez wiele godzin zamknięte były główne autostrady, i zmusił mieszkańców kilku miejscowości do ewakuacji.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie