Sześciu domniemanych członków Państwa Islamskiego zatrzymanych na Ukrainie

Świat
Sześciu domniemanych członków Państwa Islamskiego zatrzymanych na Ukrainie
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Wikimedia Commons/Graham William Phillips/CC BY 3.0)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała w czwartek, że w Charkowie zatrzymano czterech domniemanych członków dżihadystycznego Państwa Islamskiego; dwóch z nich już wydalono z kraju. Kolejnych dwóch podejrzanych o związki z IS zatrzymano w Dniprze i Kijowie.

W komunikacie SBU podała, że w Charkowie (wschód Ukrainy) odkryto lokal wykorzystywany przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) zatrzymujących się na Ukrainie w czasie podróży do Iraku i Syrii. W toku operacji zatrzymano w tym mieście czterech mężczyzn pochodzących z państw Azji Środkowej. Dwóch z nich już wydalono z kraju; dwóch pozostałych czeka na decyzję wymiaru sprawiedliwości.

 

Jednocześnie SBU poinformowała, że w leżącym również na wschodzie Ukrainy Dniprze zatrzymano mężczyznę "pochodzącego z jednej z dawnych republik sowieckich, poszukiwanego przez Interpol". Według ukraińskich służb "był on bezpośrednio zamieszany w rekrutowanie i transport zwolenników IS jadących z Azji Środkowej w kierunku Syrii; mężczyzna dostarczał im pieniądze, organizował lokum i dokumenty konieczne do podróży".

 

Kolejnego domniemanego członka IS zatrzymano w okolicach Kijowa. Jest on podejrzany o "uczestniczenie w roku 2014 i 2015 w ćwiczeniach na terenie obozów w Syrii i udział w działalności militarnej IS w Syrii i Iraku" - czytamy w komunikacie SBU.

 

Nie podano, kiedy dokładnie dokonano zatrzymań.

 

Jak zauważa AFP, od początku roku władze Ukrainy informowały o dziesiątkach zatrzymań lub deportacji zwolenników IS. Według rosyjskich służb bezpieczeństwa do dżihadystów z IS w Iraku i Syrii dołączyło prawie 7 tys. obywateli byłych państw Związku Radzieckiego.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie