ONZ prowadzi dialog z Rosją ws. pomocy humanitarnej w Aleppo

Świat
ONZ prowadzi dialog z Rosją ws. pomocy humanitarnej w Aleppo
PAP/EPA/NABIL MOUNZER

ONZ poinformowała w czwartek, że trwają rozmowy z Rosją w sprawie dłuższej przerwy w walkach, która pozwoliłaby na dostarczenie pomocy humanitarnej do Aleppo na północnym zachodzie Syrii. Pomocy potrzebują nawet nawet 2 miliony cywilów.

W środę Rosja zapowiedziała, że od czwartku w Aleppo codziennie przez trzy godziny będzie obowiązywało zawieszenie broni, które ma umożliwić bezpieczny wjazd do miasta wszystkim konwojom z pomocą humanitarną. Zdaniem ONZ trzy godziny to za mało. Według przedstawiciela ds. pomocy humanitarnej, Jana Egelanda, do bezpiecznego dostarczenia pomocy konieczna jest 38-godzinna przerwa w działaniach bojowych. - Nowa i pozytywna jest wypowiedź Federacji Rosyjskiej, że chce usiąść z nami przy jednym stole i innym współprzewodniczącym (USA), by omówić sposoby wdrożenia propozycji ONZ - powiedział Egeland w czwartek, dodając: - Liczymy, że coś to da.

Broń chemiczna w Aleppo

 

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura powiedział, że trwa badanie doniesień o użyciu gazu, najprawdopodobniej chloru, podczas ataku w Aleppo. - Istnieje wiele dowodów potwierdzających, że (taki atak) rzeczywiście miał miejsce - powiedział na konferencji prasowej.

 

Jak zaznaczył, jeśli się to potwierdzi, atak będzie się równał zbrodni wojennej.

 

Wcześniej w czwartek pracownik miejscowych służb ratunkowych Chaled Harah poinformował, że w ataku przeprowadzonym przez siły rządowe z użyciem broni chemicznej na opanowane przez rebeliantów dzielnice Aleppo zginęły trzy osoby - matka z dwojgiem dzieci.

 

Harah napisał w internecie, że śmigłowiec sił rządowych zrzucił w środę wieczorem cztery bomby beczkowe na jedną ze wschodnich dzielnic Aleppo. Jego zdaniem jedna z bomb zawierała chlor, którego użycia w charakterze gazu bojowego zabrania prawo międzynarodowe. Na razie informacja ta nie została potwierdzona.

 

Chlor jest silnie toksyczny, podrażnia układ oddechowy i błony śluzowe, a zatrucie może prowadzić do śmierci. Był wykorzystywany jako gaz bojowy podczas I wojny światowej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie