Nowoczesna: orzeczenie TK żółtą kartką dla PiS. Kukiz’15: wyrok to żadne zaskoczenie

Polska
Nowoczesna: orzeczenie TK żółtą kartką dla PiS. Kukiz’15: wyrok to żadne zaskoczenie
PAP/Rafał Guz

- Ja naprawdę liczę na to, że w przyszłych wyborach ta żółta kartka zamieni się w czerwoną kartkę daną PiS przez wyborców oczekujących tego, że będziemy żyli w stabilnym, bezpiecznym państwie – powiedziała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza ocenił, że PiS robi "kabaret" z procesu legislacyjnego.

- Oczekujemy, że rząd opublikuje wszystkie wyroki TK, także dzisiejszy – dodała Gasiuk-Pihowicz.


Pytana czy bez zakwestionowanych przez TK przepisów Trybunał może funkcjonować, przyznała, że sytuacja jest skomplikowana. - Te przepisy, które zostały zakwestionowane, są istotne z punktu widzenia funkcjonowania TK. Nie jest to też koniec historii z TK, PiS planuje kolejne ataki. Albo TK będzie ignorowany przez PiS, albo atakowany - mówiła.


Dodał, że "takie faulowanie TK tak naprawdę nie szkodzi samemu Trybunałowi, ale szkodzi obywatelom i Polsce, (...) polskiej reputacji za granicą, przykładowo chęci inwestowania w państwo, które traci stabilność prawa" - zaznaczyła.


"Zastanawiamy się, kiedy ten kabaret się skończy"


- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. Ten kabaret cały czas trwa, wracamy do punktu wyjścia z 9 marca 2016 r., kiedy to TK orzekł o niekonstytucyjności drugiej ustawy o TK. Teraz mamy niekonstytucyjne niektóre zapisy trzeciej ustawy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział już czwartą ustawę. Zastanawiamy się, kiedy ten kabaret się skończy - podkreślił Kulesza.


Jego zdaniem, jedyną możliwością zakończenia sporu o TK jest proponowana klubu Kukiz'15 poprawka mówiąca o rozszerzeniu składu TK z 15 do 18 sędziów.


Kulesza mówił, że dziwi go postępowanie PiS w sprawie Trybunału. - Jest to robienie kabaretu z procesu legislacyjnego - ocenił.


"Koszty ponoszą obywatele"


Odniósł się jednocześnie do słów prezesa PiS w sprawie nieopublikowania czwartkowego wyroku TK. - Już w środę prezes Jarosław Kaczyński wiedział, że ustawa będzie niekonstytucyjna. Wystarczyło wrócić do stanu z czerwca 2015 r., czyli do stanu sprzed ustawy autorstwa PO, do tego, by mieć wreszcie konstytucyjną ustawę, w oparciu o którą TK będzie mógł orzekać, a tak, to kabaret dalej trwa, czego koszty ponoszą obywatele - powiedział Kulesza.


Jarosław Kaczyński mówił w środę, że nowa ustawa o TK jest rozpatrywana przez Trybunał na podstawie ustawy i w trybie, które nie obowiązują; ocenił, że wydane w ten sposób akty TK mają "charakter prywatny" i nie mogą nabrać mocy prawnej poprzez publikację.


Kuleszy wtórował obecny na konferencji poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz, który zaapelował o uwzględnienie propozycji klubu, aby zażegnać spór o TK. - Apelujemy przede wszystkim jako młodzi parlamentarzyści w polskim Sejmie, ponieważ w tym samym czasie, kiedy w Polsce wszyscy toczymy bezproduktywny spór o TK, młodzi ludzie w Polsce nadal nie mają perspektyw, aby tutaj zostać, aby prowadzić sprawnie firmy, aby zakładać rodziny - zaznaczył poseł.


"W źle skonstruowanej konstytucji tkwi przyczyna"


W ocenie Kuleszy spór o TK nie jest sporem o ustawy, lecz sporem ustrojowym i tylko zmiana konstytucji może go zakończyć.- "My proponujemy dosłownie kilka bardzo drobnych poprawek do konstytucji, które nie tylko zakończą ten spór, ale uniemożliwią występowanie tego typu sporów w przyszłości - podkreślił poseł. 


Przypomniał proponowane wcześniej przez Kukiz'15 rozwiązania, takie jak zwiększenie składu sędziów z 15 do 18, wprowadzenie orzekania zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy oraz możliwość publikowania wyroków przez sam TK, niezależnie od władzy wykonawczej.


- Nasze poprawki nie dotyczą sporu personalnego, nie dotyczą podziału łupów, nie dotyczą takich kwestii błahych, na których stara się skupiać opinię publiczną PiS jak wynagrodzenie sędziów TK czy posiadanie przez nich asystentów. My dotykamy ustroju, bo to w źle skonstruowanej konstytucji tkwi przyczyna całego tego bałaganu i tylko zmiana konstytucji może zakończyć ten kabaret - podkreślił Kulesza.

 

TK na straży trójpodziału władzy

 

- TK stanął na straży konstytucji oraz trójpodziału władzy, która jest podstawą ustroju demokratycznego - tak poseł PO Rafał Grupiński odniósł się do czwartkowego orzeczenia Trybunału ws. nowej ustawy o TK. Po raz kolejny sposób podejścia do prawa przez PiS został zakwestionowany - dodał.

 

- Należy uznać, że po raz kolejny - bo to kolejna próba Prawa i Sprawiedliwości - sposób podejścia do prawa, sposób podejścia do konstytucji przez polityków PiS został zakwestionowany przez Trybunał - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie Grupiński. Jego zdaniem jest to bardzo istotne orzeczenie "dlatego, że wojna jaką PiS wytoczyło TK ma swoja kolejną odsłonę, w której Trybunał odwołuje się do konkretnych przepisów prawa".

 

 

- To jest wyrok istotny, ze względu na próbę ingerencji władzy wykonawczej, jak również próbę blokowania prac Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział poseł PO. W ten sposób - podkreślił - "Trybunał staje na straży po pierwsze konstytucji, po drugie trójpodziału władzy, która jest podstawą ustroju demokratycznego".

Ustawa częściowo niekonstytucyjna


Posłowie z Nowoczesnej i PSL złożyli jedną z trzech skarg (pozostałe są autorstwa RPO i grupy posłów PO) do TK na ustawę przyjętą przez parlament 22 lipca.


Trybunał uznał w czwartek, że kilkanaście przepisów nowej ustawy o TK jest niezgodnych z konstytucją. TK w 12-osobowym składzie uznał za niekonstytucyjne m.in.: zasadę badania wniosków w kolejności wpływu, możliwość blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów nawet przez pół roku, zobowiązanie prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm, wyłączenie wyroku TK z 9 marca z obowiązku urzędowej publikacji, zapis, że prezes TK "kieruje wniosek" o ogłoszenie wyroku do premiera. Do tego orzeczenia zdania odrębne zgłosiło trzech sędziów; kwestionowali m.in. tryb - badanie sprawy na posiedzeniu niejawnym.

 

PAP

prz/zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze