Lipcowa ustawa o TK jest częściowo niekonstytucyjna. Jerzy Stępień w programie "Gość Wydarzeń"

Polska
Lipcowa ustawa o TK jest częściowo niekonstytucyjna. Jerzy Stępień w programie "Gość Wydarzeń"
Polsat News

- Z ustawy zostały usunięte te przepisy utrudniały nam lub uniemożliwiały nam wykonywanie konstytucyjnych obowiązków, jakim jest hierarchiczna kontrola zgodności prawa z konstytucją - tłumaczyli sędziowie TK. Jakie mogą być skutki tego orzeczenia? - o tym w programie "Gość Wydarzeń" o 19:15 Jarosław Gugała porozmawia z byłym prezesem TK Jerzym Stępniem.

Pełny skład TK niejednogłośnie orzekł, że kilkanaście przepisów nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest niezgodnych z konstytucją. Większość sędziów uznała za niekonstytucyjne m.in.: zasadę badania wniosków w kolejności wpływu, możliwość blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów nawet przez pół roku, zobowiązanie prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm, wyłączenie wyroku TK z 9 marca z obowiązku urzędowej publikacji, zapis, że prezes TK "kieruje wniosek" o ogłoszenie wyroku do premiera.
 
TK podkreślił w werdykcie, że przepisy uznane za niekonstytucyjne straciły domniemanie konstytucyjności, wszystkie organy powinny się powstrzymać od ich stosowania.

 

Według PiS ustawa jest "w pełni konstytucyjna". Wcześniej minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro mówił, że cokolwiek TK orzeknie w ramach posiedzenia niejawnego, będzie sprzeczne z obowiązującym prawem.

 

Co to orzeczenie będzie oznaczać w realnym stosowaniu prawa? - m.in. o to Jarosław Gugała zapyta w programie "Gość Wydarzeń" byłego prezesa  
 
Masz pytania, uwagi, wątpliwości w sprawach, o których będzie rozmowa na antenie - zadaj je, napisz w komentarzu pod tekstem lub poprzez platformę kontaktu z użytkownikami na naszym portalu: Widzisz-Zareaguj. Jarosław Gugała przedstawi je w programie.
 

 

red/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie