Kanada: planował atak terrorystyczny. Zastrzelono "sympatyka" Państwa Islamskiego

Świat
Kanada: planował atak terrorystyczny. Zastrzelono "sympatyka" Państwa Islamskiego
Flickr/William Mewes

Policja kanadyjska zastrzeliła podejrzanego stwarzającego "potencjalne zagrożenie terrorystyczne" - poinformowały w nocy ze środy na czwartek sieci telewizyjne CTV i CBC. Brak potwierdzania tej informacji z oficjalnych źródeł. Wcześniej informowano o jego zatrzymaniu.

Komunikat opublikowany przez Kanadyjską Królewską Konną Policję (RCMP) stwierdza jedynie, że podejrzany został zidentyfikowany oraz, że "podjęto działania mające zapewnić bezpieczeństwo publiczne".

 

Według anonimowych źródeł w kanadyjskich źródłach wywiadowczych, na które powołuje się Reuter, podejrzany to Aaron Driver, mieszkaniec małej osady Strathoy, w prowincji Ontario, odległej o ok. 225 km na południowy zachód od Toronto. Driver został już zatrzymany w ub. roku za otwarte wspieranie Państwa Islamskiego (IS) w mediach społecznościowych.

 

Nie postawiono mu wówczas zarzutów. W lutym br. sąd wydał nakaz umieszczenia go pod dozorem ograniczającym możliwość poruszania się. Ponadto otrzymał on zakaz posługiwania się mediami społecznościowymi i komputerami oraz utrzymywania kontaktów z Państwem Islamskim i podobnymi ugrupowaniami.

 

Umieścił nagranie w sieci

 

Wspomniane źródła potwierdziły, że Driver został w środę zatrzymany po tym jak umieścił w sieci nowe nagranie wideo, w którym groził dokonaniem ataku "w dużym mieście". Według portalu London Free Press, Driver został zatrzymany w swoim domu, w Strathoy.

 

W opublikowanym komunikacie policji podkreślono, że zatrzymania dokonano aby "usunąć jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego".

 

"Bezpieczeństwo Kanadyjczyków jest dla nas najwyższym priorytetem i wszelkie tego rodzaju zagrożenia traktujemy bardzo poważnie" - stwierdza komunikat.

 

Według telewizji CTV, powołującej się na źródła w policji, atak terrorystyczny miał zostać dokonany 10 bm. w nieustalonym miejscu.

 

W październiku 2014 r. radykalni islamiści dokonali dwóch ataków w kanadyjskiej prowincji Quebec, w tym na budynek parlamentu federalnego w Ottawie.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie