Czy Trybunał Konstytucyjny trzeba zreformować? - wyniki sondy programu "Tak czy Nie"

Polska
Czy Trybunał Konstytucyjny trzeba zreformować? - wyniki sondy programu "Tak czy Nie"
Polsat News

Kilkanaście przepisów nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest niezgodnych z konstytucją - orzekł niejednogłośnie pełny skład TK. Czy TK wymaga kolejnych zmian i regulacji - o tym w programie "Tak czy Nie" rozmawiali Borys Budka, były minister sprawiedliwości (PO) i Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości (PiS).

TK rozstrzygnął skargi złożone przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL oraz przez RPO. 


Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie uznał za niekonstytucyjne m.in.: zasadę badania wniosków w kolejności wpływu, możliwość blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów nawet przez pół roku, zobowiązanie prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm, wyłączenie wyroku TK z 9 marca z obowiązku urzędowej publikacji, zapis, że prezes TK "kieruje wniosek" o ogłoszenie wyroku do premiera.

 

TK podkreślił w werdykcie, że przepisy uznane za niekonstytucyjne straciły domniemanie konstytucyjności, wszystkie organy powinny się powstrzymać od ich stosowania.


Według PiS ustawa jest "w pełni konstytucyjna". Wcześniej minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro mówił, że cokolwiek TK orzeknie w ramach posiedzenia niejawnego, będzie sprzeczne z obowiązującym prawem. 


W naszej sondzie na stronie głównej polsatnews.pl pytaliśmy o to, czy Trybunał Konstytucyjny trzeba zreformować?. "Tak" odpowiedziało 46,6 proc. głosujących, na "Nie" było 53,4 proc.


Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" są dostępne tutaj.

 

red/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie