Ambasador USA: brak dowodów na ukraińskie wtargnięcie na Krym

Świat
Ambasador USA: brak dowodów na ukraińskie wtargnięcie na Krym
Flickr/U.S. Department of Agriculture

Władze Stanów Zjednoczonych nie odnotowały dotąd niczego, co potwierdzałoby prawdziwość przekazanych przez Rosję informacji o rzekomym ukraińskim zbrojnym wtargnięciu na Krym - oświadczył w czwartek ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt. Amerykanie podtrzymują sankcje nałożone na Rosję, dopóki półwysep nie zostanie zwrócony Kijowowi.

- Rosja ma zwyczaj wysuwania fałszywych oskarżeń pod adresem Ukrainy, by odciągać uwagę od własnych nielegalnych działań - napisał Pyatt na Twitterze. - Rząd USA nie widział dotąd niczego, co potwierdzałoby rosyjskie twierdzenia na temat "inwazji na Krym" - dodał. Przypomniał, że władze ukraińskie stanowczo zdementowały te doniesienia.

 

 

 

 

 

"Ukraińska praktyka terroru"

 

W środę rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że Ukraińcy planowali przeprowadzić atak terrorystyczny na Krymie, którego celem byłaby krytyczna infrastruktura. Według FSB zlikwidowano tworzącą się ukraińską siatkę szpiegowską i udaremniono próbę przerzucenia innej grupy dywersyjnej na Krym.

 

Po tych doniesieniach prezydent Władimir Putin oskarżył Ukrainę o stosowanie "praktyki terroru" dla sprowokowania nowego konfliktu i zdestabilizowania zajętego przez Rosję Krymu. Podkreślił, że w związku z "zatrzymaniem dywersantów" na Krymie nie mają sensu rozmowy tzw. czwórki normandzkiej (Rosja, Ukraina, Francja, Niemcy) na temat procesu pokojowego na wschodzie Ukrainy, do których miało dojść w kuluarach wrześniowego szczytu G20 w Chinach.

 

Ukraina zaprzecza doniesieniom FSB

 

Informacjom FSB zaprzeczyły kategorycznie ukraińskie ministerstwo obrony i wywiad wojskowy, który według Moskwy miał organizować dywersję. Ministerstwo uznało, że oświadczenia FSB są "próbą wybielania agresywnych działań oddziałów Federacji Rosyjskiej na terytorium zaanektowanego" Krymu i mają na celu odwrócenie uwagi "od przestępczych działań przekształcenia półwyspu w odizolowaną bazę wojskową".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie