Węgry zwiększą liczbę policjantów do ochrony granicy

Świat
Węgry zwiększą liczbę policjantów do ochrony granicy
PAP/EPA/Eedvard Molnar

Węgry o 3 tys. zwiększą liczbę policjantów w celu wzmocnienia ochrony granicy – zapowiedział w środę na konferencji prasowej w Budapeszcie sekretarz stanu w biurze premiera Węgier Viktora Orbana, Bence Tuzson.

Tuzson oświadczył, że dodatkowi policjanci zasilą oddziały wychwytujące nielegalnych imigrantów w pobliżu ogrodzenia wzniesionego w zeszłym roku przez Węgry na granicy z Serbią i Chorwacją. Jak podkreślił, zadaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych będzie zorganizowanie jak najszybszej rekrutacji i szkolenia policjantów.

 

Według Tuzsona wzmocnienie sił policyjnych jest konieczne, gdyż nielegalna imigracja oraz presja imigracyjna na południową granicę Węgier będzie się utrzymywać.

 

Blisko 18 tys. nielegalnych imigrantów w 2016

 

5 lipca Węgry wprowadziły tzw. pogłębioną ochronę granicy: imigranci, zatrzymani w pasie 8 km od granicy z Serbią i Chorwacją, są transportowani do najbliższego przejścia znajdującego się w ogrodzeniu granicznym i kierowani do strefy przejściowej.

 

Zdecydowana większość uchodźców trafia na Węgry od strony Serbii. Według najnowszych danych kancelarii premiera, od początku roku ponad 17860 osób nielegalnie przedostało się na Węgry. W większości (9 tys.) byli to obywatele Afganistanu.

 

Węgrzy zdecydują w referendum

 

2 października odbędzie się na Węgrzech referendum w sprawie obowiązkowych kwot przyjmowania obywateli innych państw. Pytanie będzie brzmieć: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzać również bez zgody parlamentu obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?".

 

Orban powiedział, że referendum ma mu pomóc w walce o zaostrzenie polityki imigracyjnej w UE, która w przeciwnym wypadku stanie wobec groźby wystąpienia ze Wspólnoty kolejnych państw.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie