Ruszyły zdjęcia do "Dywizjonu 303"

Kultura
Ruszyły zdjęcia do "Dywizjonu 303"
Polsat News

Film o polskich lotnikach walczących w bitwie o Anglię ma powstać do marca przyszłego roku. W rolach głównych wystąpią m.in. Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. Produkcja realizowana jest na podstawie książki Arkadego Fiedlera. Zobacz, jak wygląda pierwszy dzień zdjęciowy.

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Zasłynął bohaterską walką z Luftwaffe zwłaszcza w bitwie o Anglię w 1940 r. - Ten dywizjon strącił dwukrotnie większą liczbę samolotów niż jakikolwiek inny. To byli bardzo bohaterscy ludzie. Wiele osób uważa, że bitwa o Anglię została wygrania dzięki temu batalionowi – mówi Maciej Zakościelny.

 

- Wiedzieli lepiej niż inni. Mieli coś takiego, co nazywa się skanowaniem nieba, czego nie potrafili angielscy lotniczy - dodaje reżyser Wiesław Saniewski.

 

Bitwa o Anglię trwała od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Przeciwko siłom Królewskich Sił Powietrznych III Rzesza skierowała zmasowaną ofensywę lotniczą. Chodziło o przejęcie kontroli nad południową częścią Wielkiej Brytanii i zablokowanie szlaków komunikacyjnych wroga.

 

Wygrana brytyjskich lotników oraz ich sojuszników przerwała pasmo zwycięstw armii III Rzeszy.

 

W bitwie walczyły 4 polskie dywizjony. W sumie Polacy zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, a uszkodzili 36, co stanowiło około 12 procent strat Luftwaffe.

 

polsatnews.pl

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie