Rio: wiadomo dlaczego woda w basenie zzieleniała

Sport
Rio: wiadomo dlaczego woda w basenie zzieleniała
PAP/EPA/Larry W Smith

Przez noc z wtorku na środę woda w basenie, na którym odbywa się olimpijska rywalizacja w skokach w Rio de Janeiro zmieniła kolor z błękitnego na zielony. W ciągu dnia ten sam proces dotknął arenę zmagań piłki wodnej i pływania synchronicznego. Organizatorzy potwierdzili wcześniejsze spekulacje mówiące, że przyczyną tego procesu są algi (glony). Zdrowiu sportowcom nie zagraża niebezpieczeństwo.

- Ludzie, zachowajcie spokój w związku z wodą na obiekcie Maria Lenk Aquatics Centre. Przeprowadzamy testy jakości i nie ma ryzyka dla sportowców - napisali organizatorzy na Twitterze dodając, że woda codziennie jest testowana, a wyniki są identyczne z tymi, kiedy była błękitna.

 

 

Po południu przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego Mario Andrada tłumaczył powód pojawienia się alg.

 

- To z powodu pogody: wysokiej temperatury i braku wiatru. Poprawiliśmy poziom alkaliczności wody i oczekujemy, że błękitny kolor powróci w krótkim czasie - powiedział Andrada.

 

Zdjęciami zielonej wody dzielili się na portalach społecznościowych zawodnicy. Brytyjczyk Tom Daley skadrował fotografię tak, aby objąć znajdujący się w sąsiedztwie basen, w którym odbywają się mecze piłki wodnej. W tym drugim woda jest w dalszym ciągu błękitna. Igrzyska w Rio potrwają do 21 sierpnia.

 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie