Czy powinno się zdekomunizować polskie cmentarze? - wyniki sondy programu "Tak czy Nie"

Polska
Czy powinno się zdekomunizować polskie cmentarze? - wyniki sondy programu "Tak czy Nie"
Polsat News

Dekomunizacji Alei Zasłużonych na Powązkach, czyli usunięcia z niej grobów komunistycznych działaczy domagają się kombatanci z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Czy rzeczywiście jest to konieczne - o tym w programie "Tak czy Nie" rozmawiali Tadeusz M. Płużański, prezes Fundacji "Łączka" i Andrzej Celiński, były działacz opozycji demokratycznej.

W liście do nowego prezesa IPN Porozumienie podkreśla, że chodzi o "zgodne z racją stanu niepodległej Rzeczypospolitej uporządkowanie Alei Zasłużonych na warszawskim cmentarzu Powązkowskim, w której spoczywają obok siebie bohaterowie najnowszej historii Polski oraz jej zdrajcy, kaci i oprawcy najdzielniejszych patriotów".


"Nadszedł czas na dokonanie na tym cmentarzu takich zmian, aby Julian Marchlewski, Bolesław Bierut, Karol Świerczewski, Władysław Gomułka, Wojciech Jaruzelski nie spoczywali obok generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, pułkownika Ryszarda Kuklińskiego i wielu innych bohaterów" - napisano w apelu.


Kombatanci z Porozumienia twierdzą, że trzeba w sposób godny i kulturalny przenieść "szczątki ludzi, którzy wiernie i z tragicznymi dla Polski skutkami służyli Sowietom jako narzędzia niewolenia rodaków" na mniej eksponowane kwatery lub do grobowców rodzinnych. Wcześniej głośna była sprawa namalowania 1 sierpnia na nagrobku Bieruta czerwonej gwiazdy i napisu "Kat"


W naszej sondzie na stronie głównej polsatnews.pl pytaliśmy o to, czy powinno się zdekomunizować polskie cmentarze? "Tak" odpowiedziało 35,9 proc. głosujących, na "Nie" było 64,1 proc.


Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" są dostępne tutaj.

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie