Brazylia w politycznym kryzysie w trakcie igrzysk. Krzysztof Jacek Hinz w programie "Gość Wydarzeń"

Polska
Brazylia w politycznym kryzysie w trakcie igrzysk. Krzysztof Jacek Hinz w programie "Gość Wydarzeń"
Polsat News

Senat Brazylii zdecydował o rozpoczęciu procesu zawieszonej prezydent kraju Dilmy Rousseff, oskarżanej o ukrywanie złego stanu finansów publicznych. Jest to kolejny etap procedury impeachmentu. Jak przyszłość czeka największy kraj Ameryki Południowej? - o tym w programie "Gość Wydarzeń" o 19:15 Jarosław Gugała porozmawia z byłym ambasadorem w Brazylii Krzysztofem Jackiem Hinzem.

Autorzy oskarżeń wobec Rousseff, która w 2014 roku ponownie wygrała wybory jako kandydatka centrolewicowej Partii Pracujących, nie zarzucają jej udziału w wielkich aferach korupcyjnych wokół brazylijskiego giganta naftowego firmy Petrobras. Oskarżenia dotyczą głównie ukrywania faktycznego stanu gospodarki.
 
Specjalna komisja parlamentarna, która zarekomendowała wszczęcie procedury impeachmentu, zarzuca prezydent Rousseff, że posłużyła się "nielegalnymi manipulacjami w księgowości, aby ukryć nieuprawnione wydatki rządu w latach 2014 i 2015, zmieniając za pomocą dekretów założenia budżetowe w celu zwiększania zadłużenia i zaciągania kredytów w bankach publicznych".
 
Dotyczyło to wydatków na realizację programów polityki socjalnej rządu Partii Pracujących. Jak twierdzą przeciwnicy szefowej państwa miało to zapewnić jej reelekcję w wyborach prezydenckich w 2014 roku, a także ukryć symptomy recesji w brazylijskiej gospodarce. Czy Brazylię czeka polityczna burza i jak bardzo skorumpowani sa tamtejsi politycy? – m.in. o to Jarosław Gugała zapyta w programie "Gość Wydarzeń" w Brazylii.

 

Masz pytania, uwagi, wątpliwości w sprawach, o których będzie rozmowa na antenie - zadaj je, napisz w komentarzu pod tekstem lub poprzez platformę kontaktu z użytkownikami na naszym portalu: Widzisz-Zareaguj. Jarosław Gugała przedstawi je w programie.

 

polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie