Agencja Anatolia: turecki kontradmirał wystąpił o azyl w USA

Świat
Agencja Anatolia: turecki kontradmirał wystąpił o azyl w USA
PAP/EPA/SEDAT SUNA

Turecki kontradmirał pełniący służbę w natowskiej bazie w Norfolk w Wirginii wystąpił o azyl w USA w związku z wystawieniem przez władze Turcji nakazu aresztowania wojskowego po niedawnej próbie puczu - poinformowała w środę turecka agencja prasowa Anatolia.

Jak podała Anatolia, kontradmirał Mustafa Zeki Ugurlu został niedawno wydalony z tureckich sił zbrojnych. Agencja nie sprecyzowała, czy wniosek złożony przez wojskowego został zaakceptowany.

 

Od próby przewrotu w Turcji, podjętej przez część wojskowych 15 lipca, władze przystąpiły do czystek, głównie w siłach zbrojnych, ale też administracji publicznej czy szkolnictwie. Ich celem jest usunięcie zwolenników muzułmańskiego kaznodziei, mieszkającego od 1999 roku w USA Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o to, że stał z spiskiem.

 

Złożenie przez tureckiego wojskowego wniosku o azyl przypada w czasie, gdy stosunki między Ankarą a Waszyngtonem są napięte w związku z żądaniem przez Turcję ekstradycji Gulena. Stoi on na czele sieci szkół, organizacji charytatywnych i przedsiębiorstw działających na całym świecie.

 

Siły zbrojne Turcji są drugie, po USA, pod względem liczebności w NATO.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie