Wybuch w kamienicy w Gdańsku a akta Wałęsy. Cenckiewicz: znalazłem niesamowity dokument

Polska
Wybuch w kamienicy w Gdańsku a akta Wałęsy. Cenckiewicz: znalazłem niesamowity dokument
Sławomir Cenckiewicz

Członek Kolegium IPN Sławomir Cenckiewicz przypomniał na Facebooku tragedię z Gdańska z 1995 r., w której zginęły 22 osoby. Wspomniał zasłyszaną historię o tym, iż nie był to, jak wówczas ustalono, wybuch gazu, ale działanie UOP, który chciał dotrzeć do dokumentów kompromitujących Lecha Wałęsę ukrytych w jednym z mieszkań. Jak pisze, brakowało mu dowodów, by opisać sprawę, ale trafił na nowy trop.

To cały wpis Cenckiewicza na Facebooku (pisownia oryginalna):

 

W święta Wielkiej Nocy w wysokim bloku przy ulicy Wojska Polskiego 39 w Gdańsku-Wrzeszczu wybuchł gaz, w efekcie czego budynek się częściowo zawalił, a później - ze względu na dalsze osunięcia - został wyburzony za pomocą ładunków wybuchowych. W tej tragedii zginęło 22 osoby, a prokuratura uznała, że sprawcą tej katastrofy był mieszkaniec z parteru, który również zginął w wybuchu gazu.

 

Minęło ponad 10 lat, kiedy pracując kilka lat nad sprawą Wałęsy i przygotowując książkę "SB a Lech Wałęsa" spotkałem się z kilkoma osobami - urzędnikami miejskimi, pracownikami tajnych służb, strażakami, a nawet byłym wiceministrem spraw wewnętrznych, którzy niezależnie od siebie mówili tak: "wybuch gazu w Gdańsku był operacją UOP, zaś ofiary niezamierzonym wypadkiem przy pracy."

 

Dopytywałem: jak to możliwe?! Pewien funkcjonariusz b. SB, ale świetnie ustosunkowany w środowisku UOP/ABW, tłumaczył mi, że w zawalonym bloku mieszkał płk. Adam Hodysz, którego ekipa prezydenta Lecha Wałęsy z delegatury UOP w Gdańsku, podejrzewała o przetrzymywanie kopii dokumentów agenturalnych Wałęsy/"Bolka". "Upozorowali wybuch gazu – mówił – żeby wyprowadzić później wszystkich mieszkańców i wejść do mieszkania Hodysza. Przesadzili, budynek się zawalił i zginęli ludzie. Ale do mieszkania i tak weszli". Wskazywał na ekipę wałęsiarzy z UOP w Gdańsku opisaną w książce SB a Lech Wałęsa… Prezydent Wałęsa i jego ludzie czyścili wówczas archiwa ze wszystkich komprmateriałów.

 

Opowiadałem tę historię ś.p. Januszowi Kurtyce i współautorowi książki "SB a Lech Wałęsa", ale - co zrozumiałe - żaden z nich nie dawał mi wiary. Dowodów nie było, a Adam Hodysz nie chciał o tym mówić. Powtarzał tylko do mnie te słowa: "nie chcę mówić o Wałęsie, bo przez niego ledwie życia nie straciłem". To było intrygujące, ale wciąż słabe dowodowo."

 

Zdradzę przy okazji pewien fakt: w pierwotnej wersji książki "SB a Lech Wałęsa" był nawet fragment dotyczący wybuchu gazu w Gdańsku (opierałem się na wstępnym raporcie straży pożarnej w którym była hipoteza zamachu), ale decyzją Prezesa i współautora wyleciał. Ryzyko było wówczas zbyt duże, a dowodów - powtarzam - mało.

 

Piszę o tym wszystkim, bo po blisko roku walki doszło do odtajnienia akt prokuratorskich dotyczących sprawy Zbigniewa Grzegorowskiego - zaufanego SB-eka Wałęsy, później UOP-owca, a teraz funkcjonariusza ABW (o zgrozo), o którym zresztą pisałem w tym roku w "Do Rzeczy". Grzegorowski był zamieszany w proces wyparowywania akt obciążających Wałęsę w gdańskim UOP. Został po 16 latach oczyszczony z zarzutów, choć sąd uznał, że do kradzieży akt doszło. Zabrakło dodatkowych twardych dowodów (sprawę opiszę wkrótce).

 

Jednak w aktach sprawy Grzegorowskiego znalazłem niesamowity dokument: wniosek dowodowy Grzegorowskiego z 28 września 2005 r., w którym pisze on o znalezisku w mieszkaniu Hodysza właśnie w czasie tragedii bloku przy ulicy Wojska Polskiego. I dodaje, że UOP miał te informacje od swojego agenta! Szok!

 

Może więc wstrząsające opowieści moich źródeł informacji polegały na prawdzie?

 

Tyle razy mówiłem, że sprawa Wałęsy na wiele pięter i wymiarów, i że nie da się tego przykryć i zakończyć nawet "teczkami Kiszczaka".

Zamieszczam fragment dokumentu, w którym jest zresztą też inny wątek, ale to przy innej okazji.

 

 

Reakcja Wałęsy

 

Do wpisu Cenckiewicza, także na Facebooku, ustosunkował się były prezydent Lech Wałęsa. Przypomniał zeznania Czesława Kiszczaka, który przed prokuratorem IPN wyjaśniał, że kiedy przez okres 10 lat kiedy był ministrem spraw wewnętrznych "nie kojarzy, żeby w resorcie MSW były wytwarzane jakiekolwiek dokumenty dotyczące współpracy Lecha Wałęsy z organami SB" oraz że "nie przypomina sobie, żeby kiedykolwiek miał do czynienia z teczką TW Bolek."

 

 

polsatnews.pl

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie