Wiceszef Banku Rosji miał mieć związki z tagańską mafią

Świat
Wiceszef Banku Rosji miał mieć związki z tagańską mafią
Pixabay.com

Wiceprezes Banku Rosji Aleksandr Torszyn instruował członków tagańskiej mafii w sprawie prania pieniędzy za pośrednictwem banków i handlu nieruchomościami w Hiszpanii - podała we wtorek agencja Bloomberg, powołując się na informacje hiszpańskiej policji.

Według hiszpańskich organów ścigania Torszyn w hierarchii tej zorganizowanej grupy przestępczej stał wyżej niż jej przywódca Aleksandr Romanow. Bloomberg zauważył, że Romanow nazywa Torszyna "ojcem chrzestnym", lub "bossem".


Romanow w maju 2016 roku został skazany przez sąd na Majorce na trzy lata i dziewięć miesięcy więzienia na wypranie 1,83 mln euro i 50 tys.dolarów.


Informacje "nie mają podstaw"


Torszyn odrzuca te oskarżenia. Tłumaczy, że zna Romanowa od początku lat 90. i jego związki z nim mają charakter "wyłącznie społeczny". Dodał, że po aresztowaniu Romanowa w Hiszpanii nie podtrzymywał z nim kontaktów.


Przedstawiciel Banku Rosji (banku centralnego) powiedział agencji RIA-Nowosti, że Bank nie widzi powodów, aby uważać, że przedstawione przez agencję Bloomberg informacje dotyczące Torszyna "mają podstawy".


"Ani Bank Rosji, ani Aleksandr Torszyn nigdy nie zostali oficjalnie poinformowani o materiałach hiszpańskich organów ścigania, na które powołuje się Bloomberg. Ani hiszpańska prokuratura, ani przedstawiciele innych organów nie wiązali Torszyna ze śledztwem. Fragmenty raportu policji, na który powołuje się Bloomberg, zostały przedstawione w sądzie na rozprawie Romanowa, która zakończyła się w maju 2016 roku" - oświadczył przedstawiciel Banku Rosji.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie