USA dostarczyły Libanowi sprzęt wojskowy wart 50 mln dolarów

Świat
USA dostarczyły Libanowi sprzęt wojskowy wart 50 mln dolarów
Zdj. ilustracyjne, Fot. Flickr/The U.S. Army/CC BY 2.0

Warte 50 mln dolarów wozy opancerzone, artyleria i granatniki dostarczone przez Stany Zjednoczone mają pomóc libańskim władzom zmniejszyć zagrożenie ze strony grup zbrojnych walczących w sąsiedniej Syrii.

- Dostawa sprzętu wojskowego jest częścią amerykańskiego pakietu pomocowego, którego wartość osiągnęła w tym roku 220 mln dolarów. Tym samym Liban stał się piątym największym odbiorcą amerykańskiej pomocy wojskowej - powiedziała ambasador USA w tym kraju Elizabeth Richard.


Agencja Reutera przypomina, że rząd Libanu jest słaby i zależny od pomocy zewnętrznej. W związku z tym kilka państw wspiera jego siły zbrojne. Jednak w tym roku Arabia Saudyjska, uchodząca dotychczas za głównego sponsora Bejrutu, zawiesiła wart 3 mln dolarów program pomocowy dla Libanu. Miało to związek z zacieśniająca się współpracą między tym krajem a Iranem, głównym przeciwnikiem Arabii Saudyjskiej w regionie.


W zeszłym miesiącu dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) przeprowadzili zamachy na chrześcijańską wioskę na granicy Libanu i Syrii. Zginęło wtedy pięć osób. Islamiści i członkowie innych grup walczących w Syrii wielokrotnie też wdzierali się na libańskie terytorium.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie