"Trzeba całościowo, a nie lokalnie myśleć o państwie" - Zieliński o przywróceniu małego ruchu granicznego z Rosją

Polska
"Trzeba całościowo, a nie lokalnie myśleć o państwie" - Zieliński o przywróceniu małego ruchu granicznego z Rosją
PAP/Tomasz Waszczuk

- Nie ma jeszcze warunków do odwieszenia MRG z obwodem kaliningradzkim - ocenił we wtorek wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. - Nie można drobnych interesów osób korzystających z MRG zamienić na zagrożenie dla bezpieczeństwa. Prosiłbym o całościowe myślenie o państwie, nie lokalne - mówił.

- Kiedy zaistnieją przesłanki do odwieszenia małego ruchu granicznego, to zostanie on odwieszony, ale to wymaga ciągłego głębokiego monitoringu, analiz sytuacji, co się właśnie dzieje - powiedział Zieliński.


- Bezpieczeństwo jest największą wartością i musimy jeszcze analizować sytuację, monitorować ją. To się dzieje, ale nie ma jeszcze warunków do odwieszenia MRG z obwodem kaliningradzkim - powiedział wiceminister, pytany przez dziennikarzy o przywrócenie MRG z Rosją.


"Nie całą wiedzą się można podzielić"


W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o MRG, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, w przypadku obwodu kaliningradzkiego Rosji taka decyzja nie zapadła. W poniedziałek politycy PO zaapelowali do rządu o przywrócenie MRG z Rosją.


- Chcę poprosić tych, którzy piszą listy, w mediach występują w sprawie przywrócenia MRG (…), żeby zechcieli jednak pomyśleć o tym bardziej wszechstronnie, mniej regionalnie czy lokalnie, ale bardziej państwowo; bardziej patriotycznie niż kategoriami biznesu. I żeby też wzięli pod uwagę fakt, że to, co wiedzą pisząc te wystąpienia, to nie jest cała wiedza, jaka na ten temat istnieje, a nie całą wiedzą się można podzielić - dodał wiceszef resortu SWiA.


"Bezpieczeństwo ma różne wymiary"


Jak poinformował, "my wyciągamy wnioski z doświadczeń europejskich, w tym wschodnioeuropejskich w szczególności, ale także analizujemy te informacje, które przekazują nam służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i to wszystko każe nam w tej chwili podjąć decyzję o utrzymaniu tego zawieszenia MRG z Rosją podtrzymać".


Pytany, jakie to przesłanki, Zieliński stwierdził: "nie jesteśmy tajemniczy, ale jeżeli mówimy o bezpieczeństwie, to chyba wszyscy wiedzą, że bezpieczeństwo ma różne wymiary, różne uwarunkowania. I o jednych czynnikach można mówić publicznie, a o innych nie".


- Ale trzeba po prostu brać pod uwagę i czynniki gospodarczo-ekonomiczne, ale także i polityczne i związane z przepływem nielegalnym towarów i ludzi, przemytem i zagrożeniami różnego typu, które są w polu widzenia służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - wskazał.


"Państwo Polski okazało się państwem realnym"


Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński przebywał we wtorek w Krakowie, gdzie wziął udział w wojewódzkich obchodach Święta Policji na Wawelu. - Jestem dumny z tego powodu, że polskie państwo i polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zapewniły to bezpieczeństwo w tak wysokich standardach wszystkim uczestnikom ŚDM, a wcześniej Szczytu NATO. Państwo polskie okazało się państwem realnym. Chylę czoła przed fachowością i zaangażowaniem wszystkich funkcjonariuszy wraz z ich dowódcami - powiedział. - Chcemy, by ten stan bezpieczeństwa to była trwała cecha nie tylko podczas wielkich wydarzeń, ale i na co dzień - dodał.


- Odnieśliśmy sukces w skali światowej, będziemy analizować te doświadczenia i dzielić się nimi w razie potrzeby także z kolegami z innych państw - powiedział dziennikarzom po uroczystościach na Wawelu komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. - Cały czas obejmujemy stałym monitoringiem i ochroną 2460 zdefiniowanych miejsc największych skupisk ludzkich, a więc lotniska, dworce, galerie handlowe i wiele miejsc wypoczynku. Nie możemy sobie pozwolić, by po tak wielkich wydarzeniach obniżyć swoją czujność - powiedział nadinsp. Szymczyk.


Obchody Święta Policji w Krakowie były okazją do wręczenia nagród, wyróżnień i podziękowań wyróżniającym się funkcjonariuszom, a także awansów.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie