Naloty na teren prezydenckiego kompleksu i bazę wojskową. Złamały się rozmowy pokojowe ws. jemeńskiego konfliktu

Świat
Naloty na teren prezydenckiego kompleksu i bazę wojskową. Złamały się rozmowy pokojowe ws. jemeńskiego konfliktu
PAP/EPA/Yahya Arhab

Dowodzona przez Arabię Saudyjską zbrojna koalicja we wtorek po raz pierwszy od pięciu miesięcy przeprowadziła naloty na stolicę Jemenu, Sanę. W weekend załamały się prowadzone pod auspicjami ONZ rozmowy pokojowe w sprawie zakończenia jemeńskiego konfliktu.

Bomby spadły na teren prezydenckiego kompleksu i bazy wojskowej w Sanie oraz na bazę Gwardii Republikańskiej w dzielnicy Arhab niedaleko stołecznego lotniska - poinformowała agencja Reutera za lokalnymi mieszkańcami.

 

Dowodzona przez Saudów koalicja doprowadziła też do wstrzymania przylotów na lotnisko na 72 godziny, licząc od późnego wieczoru w poniedziałek - przekazały źródła w organizacjach pomocowych i we władzach portu lotniczego.

 

Starają się wyprzeć szyicki ruch Huti

 

Sunnicka koalicja wspiera jemeńskie siły rządowe lojalne wobec uchodźczego rządu prezydenta Abda ar-Raba Mansura Al-Hadiego, starając się wyprzeć z Sany zbrojny szyicki ruch Huti, wspierany przez Iran.

 

Rijad i inni członkowie wojskowej koalicji, w tym głównie saudyjscy sojusznicy wśród krajów Zatoki Perskiej, rozpoczęli naloty w Jemenie w marcu 2015 roku, gdy Huti zmusili rząd Hadiego do ucieczki z kraju do Arabii Saudyjskiej. Naloty na Sanę wstrzymano w marcu, po osiągnięciu nieformalnego porozumienia z Huti w sprawie ograniczenia działań bojowych na granicy jemeńsko-saudyjskiej.

 

Huti kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.

 

Zawieszenie porozumień pokojowych w Kuwejcie

 

W sobotę dwa główne ruchy polityczne w Jemenie - Huti oraz zwolennicy obalonego w 2011 roku prezydenta Alego Abd Allaha Salaha - ogłosiły utworzenie rady, która ma sprawować władzę nad krajem. Zrobiły to wbrew rekomendacjom ONZ, zawieszając na pewien czas bez porozumienia rozmowy pokojowe w Kuwejcie. Wysłannik ONZ do Jemenu Ismail Uld Szejk Ahmed oświadczył, że strony zgodziły się wrócić do negocjacji za miesiąc, w niesprecyzowanym jeszcze miejscu.

 

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Rijad rządowi. Jego władza jest jednak obecnie w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie oraz Al-Kaida.

 

W walkach między siłami lojalnymi wobec Hadiego, wspieranymi przez koalicję pod dowództwem Arabii Saudyjskiej, a Huti sprzymierzonymi z byłym prezydentem zginęło ponad 6,4 tys. ludzi, a 2,8 mln zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie