Muzeum prosi o eksponaty. Chce pokazać losy mieszkańców Bytomia

Kultura
Muzeum prosi o eksponaty. Chce pokazać losy mieszkańców Bytomia
WikimediaCommons/JustynaDzie/CC BY-SA 3.0 pl

Archiwalne dokumenty, zdjęcia, a także dawne przedmioty z porcelany oraz te codziennego użytku - o przekazanie m.in. tego typu pamiątek dotyczących losów bytomian i mieszkańców regionu apeluje Muzeum Górnośląskie. Zbiórka zostanie tam przeprowadzona 9 września. Muzeum szuka m.in. zdjęć z uroczystości rodzinnych. Nie trzeba się obawiać utraty rodzinnych pamiątek - zdjęcia będą na miejscu skanowane.

Akcja związana jest z rozpoczynającym się tego dnia II Światowym Zjazdem Bytomian.

 

- Wiemy, że na spotkanie, oprócz obecnych mieszkańców, przyjadą również dawni mieszkańcy Bytomia z różnych stron świata. Być może niektórzy posiadają pamiątki, które chcieliby nam przekazać. Zaproszenie jest jednak skierowane do wszystkich chętnych - powiedziała Małgorzata Iwanek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

 

Zdjęcia ze świąt, porcelana i bibeloty

 

Dodała, że muzealnicy spodziewają się m.in. fotografii przedstawiających święta rodzinne, np. komunie, chrzty, śluby oraz dokumentów historycznych - np. aktów urodzeń czy ślubów, a także przedmiotów codziennego użytku, np. z porcelany lub elementów dawnego wystroju wnętrz.

 

Pracownicy placówki podkreślają, że dzięki nowym nabytkom "będą mogli lepiej utrwalić losy miasta oraz jego mieszkańców i opowiedzieć o nich kolejnym pokoleniom".

 

Zebrane przedmioty zostaną zbadane, wpisane do inwentarza, a następnie będą włączone do zbiorów muzeum. W przypadku zdjęć czy dokumentów istnieje możliwość zeskanowania ich na miejscu i przekazania w formie elektronicznej. Wtedy nie trzeba żegnać się z rodzinnymi pamiątkami.

 

Zdaniem Iwanek pamiątki "z pewnością kiedyś będą prezentowane".

 

- Trudno nam jednak powiedzieć, co ludzie przyniosą. W zależności od tego, być może powstanie nawet jakaś wystawa - powiedziała Małgorzata Iwanek. Dodała, że również na co dzień ludzie dzwonią do muzeum i pytają, czy mogą oddać jakieś pamiątki. Często są to fotografie lub dokumenty.

 

Zbiórka pamiątek, zjazd i konferencja

 

Zbiórkę pamiątek zaplanowano na 9 września w holu muzeum w ramach II Światowego Zjazdu Bytomian i konferencji pt. "Bytom - nasza tożsamość. Ludzie, kultura, środowisko".

 

Muzeum Górnośląskie to jedna z największych instytucji muzealnych województwa śląskiego - zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 r. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 r.

 

Jedną z obecnie pokazywanych tam wystaw stałych jest etnograficzna ekspozycja "Z życia ludu śląskiego XIX i XX w.". Prezentuje zwyczaje, które niegdyś kultywowane były na Górnym Śląsku.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie