Kielce: uszkodzono nagrobki na cmentarzu żołnierzy radzieckich

Polska
Kielce: uszkodzono nagrobki na cmentarzu żołnierzy radzieckich
Zdj. ilustracyjne, Fot. Polsat News

Na kieleckim cmentarzu żołnierzy radzieckich wandale przewrócili w ostatnich dniach pięć płyt nagrobnych. Zniszczenia, jako pierwsi zauważyli urzędnicy kieleckiego magistratu. Zdaniem policji trzy nagrobki zostały uszkodzone.

- Jest nam bardzo przykro z tego powodu. Traktujemy to jako akt wandalizmu. Już w tej chwili trwają prace, aby te nagrobki naprawić - powiedziała rzecznik Urzędu Miasta w Kielcach Anna Ciulęba. Dodała, że miasto planuje w przyszłości zainstalować tam monitoring.


- Na miejscu pracowali już policjanci wraz z technikiem kryminalistyki (…) Zabezpieczono ślady, które pomogą nam w wyjaśnieniu szczegółów tego zdarzenia - powiedział st. sierż. Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.  Dodał, że funkcjonariusze starają się ustalić sprawców zdarzenia.


Kolejny akt wandalizmu


Nie jest to jedyny w ostatnim czasie akt wandalizmu na tym cmentarzu. W lipcu nieznani sprawcy uszkodzili trzy nagrobki oraz przewrócili tablicę informacyjną.


Znajdujący się w południowej części Kielc cmentarz żołnierzy radzieckich jest wydzieloną częścią Cmentarza Starego obok ulic Zygmunta Kwasa i Jana III Sobieskiego. To właśnie tam, w latach 70-tych ubiegłego stulecia, wytyczono nekropolię w miejscu pochówku ekshumowanych szczątków czerwonoarmistów. Wśród mogił przeważają groby bezimienne i zbiorowe. Są to żołnierze polegli w styczniu 1945 roku w trakcie walk z armią niemiecką.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie