Jarosław Kaczyński spotka się z premierem Węgier

Świat
Jarosław Kaczyński spotka się z premierem Węgier
Polsat News

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotka się we wtorek na Węgrzech z premierem tego kraju Viktorem Orbanem - informują źródła w kierownictwie partii. Rozmowa ma dotyczyć przyszłości UE po Brexicie i współpracy PiS z partią Fidesz.

Jarosławowi Kaczyńskiemu podczas wizyty na Węgrzech towarzyszą marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałkowie Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński.

 

Informacje te potwierdziła rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. Dodała, że spotkanie na Węgrzech jest rewizytą.

 

Wspólna propozycja reformy UE

 

Prezes PiS z szefem węgierskiego FIDESZ-u, premierem Węgier spotkał się w styczniu w Niedzicy (woj. małopolskie).

 

W drugiej połowie lipca w Warszawie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, na którym ustalono, że V4 we wrześniu na szczycie UE w Bratysławie złoży wspólną propozycję dotyczącą reformy Unii. Na przełomie sierpnia i września, ma dojść do spotkania V4 w Krynicy, które ma posłużyć wypracowaniu ostatecznych propozycji. Polska w lipcu objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. 

 

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May pod koniec lipca spotkała się w Warszawie z premier Beatą Szydło. Szefowe rządów zgodziły się wówczas, że po Brexicie sytuacja obywateli UE mieszkających na Wyspach będzie uregulowana na zasadzie wzajemności, będzie ona dokładnie taka jak Brytyjczyków mieszkających w Unii.

 

16 września w Bratysławie odbędzie się nieformalny szczyt unijny bez udziału Wielkiej Brytanii poświęcony strategii UE na przyszłość.

 

23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem przez kraj UE. Dla May, która kieruje brytyjskim rządem od 13 lipca, jednym z głównych zadań jest negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także ukształtowanie na nowo relacji Londynu ze Wspólnotą już po Brexicie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie