Protesty przeciwko chińskim jednostkom w pobliżu wysp Senkaku w Japonii

Świat
Protesty przeciwko chińskim jednostkom w pobliżu wysp Senkaku w Japonii
Wyspy Senkaku. Fot.: Flickr/amaknow/CC BY 2.0

Japonia ogłosiła w poniedziałek, że zareaguje stanowczo na obecność chińskich jednostek na jej wodach terytorialnych wokół spornych wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Według Tokio, w ciągu weekendu wpłynęły tam one 14 razy, powodując wzrost napięcia.

Jednocześnie rzecznik japońskiego rządu i jego sekretarz generalny Yoshihide Suga powiedział na konferencji prasowej, że władze w Tokio będą nadal wzywać Pekin, by nie eskalował napięcia w sporze dotyczącym wysp na Morzu Wschodniochińskim.

 

Suga dodał, że z 14 jednostek należących do różnych służb chińskich, w tym straży przybrzeżnej, 12 pozostawało w poniedziałek wciąż w spornym rejonie. Zapowiedział współpracę japońskich służb w celu poradzenia sobie z sytuacją. Nowa minister obrony Japonii Tomomi Inada ogłosiła, że patrole prowadzić będą samoloty sił powietrznych, które mają dostarczać informacje japońskiej straży przybrzeżnej o położeniu chińskich jednostek.

 

230 chińskich kutrów

 

Japońskie MSZ poinformowało, że w rejonie wokół spornych wysp Senkaku (chińska nazwa Diaoyu) było w sobotę ok. 230 chińskich kutrów rybackich. W odpowiedzi na te działania resort wystosował na ręce chińskiego ambasadora w Tokio notę protestacyjną. Jego zdaniem działania Pekinu są naruszeniem japońskiej suwerenności i nie mogą być zaakceptowane. W sumie podczas weekendu Japonia protestowała wielokrotnie - tylko w niedzielę trzy razy.

 

W odpowiedzi na japońskie protesty, w sobotę rzeczniczka chińskiego MSZ oświadczyła, że Pekin posiada "niekwestionowaną suwerenność" na wyspami i otaczającymi je wodami.

 

Spór o wyspy

 

Zarówno Tokio jak i Pekin roszczą sobie prawa do wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Stosunki między oboma krajami pogorszyły się we wrześniu 2012 roku, gdy Tokio kupiło od prywatnego właściciela trzy z pięciu niezamieszkanych wysepek. W Chinach wywołało to falę antyjapońskich protestów. Prawa do wysp rości sobie także Tajwan.

 

W przyjętym 2 sierpnia przez władze w Tokio dorocznym raporcie na temat bezpieczeństwa stwierdzono, że niektóre działania Chin na morzach regionu są "niebezpieczne i mogą prowadzić do nieprzewidywanych sytuacji". W raporcie wyliczono, że zeszłoroczne działania Chin na Morzu Wschodniochińskim zmusiły Japonię do alarmowego poderwania samolotów wojskowych ponad 570 razy. Podkreślono też, że odnotowano przypadki znacznego zbliżania się chińskich okrętów wojennych do japońskich wód terytorialnych.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie