Najazd na Tatry! Tłumy w Morskim Oku! Policja wstrzymała ruch!

Polska
Morskie Oko: najazd turystów
Galeria zdjęć (11)
Najazd na Tatry! Tłumy w Morskim Oku.

Blokada drogi do Morskiego Oka. Policja zamknęła dojazd do parkingu na Palenicy Białczańskiej. Auta stoją w korku od Wierch Porońca. W słoneczny weekend Tatry przeżywają najazd turystów, najbardziej popularne rejony są oblężone. Aby zobaczyć najbardziej atrakcyjne miejsca trzeba czekać w kolejce nawet godzinę. Turyści parkują gdzie się da. Korki tworzą się także na drogach dojazdowych w Tatry.

Słoneczna i ciepła pogoda sprawia, że po tatrzańskich szlakach wędruje bardzo wielu turystów. Góry w sierpniu tradycyjnie cieszą się największą popularnością. Na najbardziej uczęszczanych szlakach tworzą się kolejki oczekujących do wejścia na szczyt.

 

Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu, gdy drogę również zamknięto. Wiąże się to z remontem parkingu na polanie Palenica Białczyńska. Ma on potrwać do końca roku. Zwykle może zaparkować od 600 do 700 pojazdów. Przez prowadzone prace znacznie ograniczono liczbę miejsc postojowych. Prace te mają potrwać do końca roku. Tatrzański Park Narodowy uruchomił w związku z tym inny parking na Łysej Polanie, ale miejsca i tak brakuje.

 

Kolejka na Giewont i Rysy

 

Swoje odstać trzeba zmierzając na przykład na Giewont, Rysy lub Zawrat. To miejsca, gdzie końcowe odcinki zabezpieczone są łańcuchami lub drabinkami, na które trzeba wchodzić pojedynczo i z dużą rozwagą. Tłumy turystów ciągną także najbardziej popularnym szlakiem do Morskiego Oka.

 

- Chętnych do wejścia na te popularne miejsca jest tak dużo, że w okolicach godzin południowych tworzą się duże kolejki oczekujących. W kolejce na szczyt trzeba odstać nawet godzinę - powiedział Tomasz Zając z informacji turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Ratownicy górscy radzą, aby w góry wychodzić bardzo wcześnie rano, wówczas można spokojnie podziwiać przyrodę. Ponadto o poranku letnie słońce nie jest tak dokuczliwe jak w godzinach południowych.

 

Utrudnienia nad Morskim Okiem

 

W Tatrach po zejściu kamiennej lawiny zamknięta jest prawa część szlaku dookoła Morskiego Oka w okolicach tzw. Dwoistej Siklawy.

 

Tradycyjnie w sierpniu Tatry odwiedza najwięcej turystów. Największy ruch spodziewany jest w przedłużony weekend w okolicach święta Maryjnego 15 sierpnia. Bardzo duży ruch widać także na ulicach Zakopanego. Popularne Krupówki pękają w szwach, a po podtatrzańskich jezdniach samochody poruszają się bardzo powoli.

 

PAP

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie