Arcybiskup Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem w Polsce. "Uważam się za duchowego syna św. Jana Pawła II"

Polska
Arcybiskup Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem w Polsce. "Uważam się za duchowego syna św. Jana Pawła II"
Flickr/EpiskopatNews/CC BY-NC-SA 2.0

Włoski arcybiskup Salvatore Pennacchio został mianowany przez papieża Franciszka nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Urodzony w 1952 roku w Marano we Włoszech abp Pennacchio zastąpi na tym stanowisku abpa Celestino Migliore, który będzie przedstawicielem papieża Franciszka w Federacji Rosyjskiej.

 

Według biura prasowego Episkopatu, nowy nuncjusz jest znany ze szczególnego związku ze świętym Janem Pawłem II, z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego. W ostatnich latach był nuncjuszem apostolskim m.in. w Indiach i Nepalu.

 

"Podczas swojej posługi w różnych placówkach dyplomatycznych od lat kultywuje pamięć o papieżu Polaku i spotyka się z Polakami. Przykładem tego są minione święta wielkanocne, na które do nuncjatury zaprosił m.in. Polaków. Po mszy św. życzył po polsku radosnych i błogosławionych świąt wielkanocnych" -  podkreśliło biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

 

"Duchowy syn Jana Pawla II"

 

- Uważam się za duchowego syna św. Jana Pawła II, który mnie wyświęcił na biskupa - mówił wcześniej abp Salvatore Pennacchio.

 

Na znak wdzięczności wobec świętego Papieża wybrałem na motto słowa Nolite timere (Nie bójcie się) pomny wezwania "Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!", z którym polski papież zwrócił się podczas mszy inaugurującej jego pontyfikat - podkreślił nowo mianowany nuncjusz w wywiadzie opublikowanym przez KEP.

 

Według rzecznika KEP ks. Pawła Rytela-Andrianika, nowy nuncjusz apostolski w Polsce jest znany ze swego "szczególnego związku ze św. Janem Pawłem II, z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego".

 

"Polska wywarła na nim bardzo dobre wrażenie"

 

Rzecznik Episkopatu Polski przypomniał też, że abp Pennacchio przyjechał do Polski w 2009 r., w dziesiątą rocznicę swych święceń biskupich, aby nawiedzić miejsce związane ze św. Janem Pawłem II. - Polska wywarła na nim bardzo dobre wrażenie, szczególnie jej historia i tradycja. Najbardziej jednak ujęła go wiara Polaków - dodał.

 

Według rzecznika KEP, posługę abp. Pennacchio cechuje duża wrażliwość na ludzką biedę. Ostatnio bardzo zaangażował się w przygotowanie Kościoła w Indiach i Nepalu do Światowych Dni Młodzieży w Polsce i w Krakowie. Podczas konferencji prasowej w New Delhi zorganizowanej 19 kwietnia br. wskazał na bogatą historię Polski, która w tym roku świętuje 1050-lecie chrztu. Przypomniał obecność kard. Pietro Parolina w Polsce i jego słowa wygłoszone w katedrze gnieźnieńskiej ukazujące dzieje Polski przez pryzmat m.in. Mieszka I i św. Wojciecha.

 

Przed mianowaniem do Polski był Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu. Oprócz języka włoskiego, zna również francuski, angielski i hiszpański. Ostatnio bardzo zaangażował się w przygotowanie Kościoła w Indiach i Nepalu do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

 

PAP, KAI

 

 

ptw/wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie